Oyun Haberleri

Pentagon’un Desteklediği 1962 Yapımı Uzay Simülasyonu – Spacewar

spacewar

1957 yılında başlayan ve 1975 yılına kadar devam Uzay Yarışı, sadece uzay teknolojilerinin değil elektronik ve bilgisayar teknolojisi gibi pek çok dalda gelişmeye öncülük etti.

Rusya’nın 1957’de Sputnik 1’i yörüngeye yerleştirmesi ile başlayan uzay macerası Amerika’yı kıskandırdı. Sonrasında A.B.D. hükümeti arayışlara ve yatırımlara yöneldi. Spacewar da bunun bir parçası.

İlgili Makaleler

The Hingham Institute Study Group on Space Warfare (Hingham Enstitüsü Uzay Savaşı Çalışma Grubu) olarak kendisini tanıtan bir ekip, Spacewar isimli simülasyonu yazmaya başladı. War is Boring isimli bloga göre ise Steve Russell isimli bir programcı, çok basit bir programlama ile bu simülasyonu hazırladı.

Simülasyonda, patlamış bir yıldızın etrafında duran iki geminin savaşı var. Gemiler uzayda hareket edebiliyor, birbirlerine ateş edebiliyor ve aynı zamanda patlayan yıldızın çekim gücünden uzak durmaya çalışıyorlar. İki kişi, bu gemileri yönlendirerek Spacewar ile strateji geliştiriyorlar.

spacewar-1

1960’lı yıllarda bilgisayarlar öyle çok yaygın değildi. Evlerde bilgisayar kullanımı ise görülmüş şey değildi. Ortalama bir bilgisayarın fiyatı 100.000 dolar civarındaydı. Bilgisayar oyunları ise hiç yaygın değildi. Bunun üzerine Steve Russell da, yazdığı oyunu, bilgisayar üreticisi Digital Entertainment Corporation’a verdi. Firma, ürettiği PDP-1 (Program Data Processor-1) modeli tüm bilgisayarlara yerleştirdi ve bilgisayarları oyunla birlikte satmaya başladı. Oyun o kadar popüler oldu ki Stanford Üniversitesi, çalışma saatlerinden çaldığı gerekçesi ile oyunu yasakladı.

spacewar-2

Utah Üniversitesi’nden Nolan Bushnell, oyunu o kadar çok oynuyordu ki sonunda bilgisayar oyunlarını herkesin evine sokacak olan Atari firmasını kurdu.

İşin ilginç yanı, Steve Russell’ın bu oyunu Pentagon’dan aldığı para sayesinde yapmasıydı. Pentagon, Uzay Yarışı’nda öne geçmek için böyle bir simülasyonu istemiş ve Steve Russell’a destek olmuş.

Şimdi Spacewar oyununu siz de oynayabilirsiniz. Hemen buraya tıklayın ve oyunun çeşitli sürümlerini oynayın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hugo Ödülleri 2018 Adayları Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.