Oyun Haberleri

Oyunların Yararlı Olduğu Bir Kez Daha Kanıtlandı

oyun-cocuk

Video oyunları yararlı mı, zararlı mı tartışmaları süredursun; Oxford Üniversitesi de oyunların yararını kabul etti.

Yapılan bir araştırmada, günde 1 saatini bilgisayar oyunlarına ayıran çocukların diğer çocuklara oranla daha mutlu, daha sosyal ve daha az hiperaktif oldukları öne sürüldü.

Oxford Üniversitesi’nde yaşları 10 ile 15 arasında değişen 5 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, halk arasında çocuklara kötü etki ettiği düşünülmesine rağmen bilgisayar oyunu oynamak çocuklara bazı artılar kazandırıyor.

video-games-propagandaBu tarz oyunların gençleri rahatlattığını, sosyalleştirdiğini ve öğrenmelerine yardımcı olduğunu öne süren araştırmaya göre bilgisayar oyunları, televizyon izlemekten daha sağlıklı.

Bilgisayar oyunlarına ayrılan sürenin artması durumunda yararın zarara dönüşebileceğinin altını çizen araştırmanın başkanı Dr. Andrew Przybylski, bilgisayar oyunlarına çok zaman ayıran çocukların genellikle sosyal yaşamda problem yaşadıkları için bu yola başvurduklarını da sözlerine ekledi.

Daha önce de oyunların; el-göz koordinasyonunun gelişmesinde, dikkat ve odaklanmanın gelişmesinde, hızlı düşünme yeteneğinin gelişmesinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştı. Ayrıca farklı türde oyunlar oynamak, çocuk beyninin de farklı bölümlerinin çalışmasını sağlıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Efsane Star Wars Oyunları Geri Dönüyor!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.