Oyun Haberleri

Oyun Strateji Rehberleri Yayıncısı Prima Games Yolun Sonuna Geldi

Amerika’nın en büyük video oyunu strateji rehberi yayıncılarından Prima Games kapanıyor.

Kotaku’da yer alan habere göre; DK, bünyesinde bulunan Prima Games‘in kapandığını açıkladı. 28 yıldır video oyun strateji rehberleri yayınlayan Prima, teknolojik hamlelerle genişleyen sektördeki yolculuğuna daha fazla devam edemedi. Artık yeni rehberlerin basılmayacağı yayınevi bahar 2019’da tarihe karışacak.

İlgili Makaleler

GameFAQ gibi oyunlar hakkında geniş bilgi veren sitelerin artmasıyla, basılı oyun strateji rehberlerine olan ihtiyacın günden güne azaldığı yayın sektöründe bir süredir varolma savaşı veren Prima’yı, son yıllarda web üzerinden satışa sunduğu kılavuzlar da kurtaramadı. 1990 yılından bu yana video oyunların rehber kitaplarını geliştirmek için çalışan emektar yayınevinin artık yeni rehberler çıkarmayacağı ve bahar döneminde de tamamen kapanacağı belirtildi.

PRIMA GAMES

California – Roseville’deki ev-ofisinden çalışan küçük bir yayıncı olan Ben Dominitz‘in, yazar Rusel DeMaria ile video oyunu rehberi basmak için anlaşmasıyla temeli atılan Prime Games 1990 yılında kuruldu. O dönemde PC Games dergisinde kıdemli editör olarak görev yapan DeMaria ile Dominitz; 5 kitaplık anlaşma kapsamında Nintendo, Sega Genesis, Turbografx ve Game Boy Oyun Sırları ile Resmi Lucasfilm Oyunları Hava Muharebe Stratejileri kitabını çıkardı.

1.25 milyon kopyası satılan “Myst: The Official Strategy Guide” ile adını geniş kitlelere duyuran yayınevi, 2006’da MMORPG strateji rehberlerinin kalitesini artırma çalışmalarını yoğunlaştı. Syndicate gibi geniş kitleye sahip online oyunların geliştiricileri ile temasa geçerek derin stratejili rehberler yazma konusunda yayınlarını geliştirdi. LOTRO, Pirates of the Burning Seas, Vanguard ve Warhammer Online bu işbirliğinin sonucu ortaya çıkan oyun rehberleri oldu. FPS, RTS ve RPG MMO’larla yayınlarını çeşitlendiren Prima Games, 2010 yılında strateji rehberlerini Steam üzerinde de satmaya başladı. 2013 yılında bağlı olduğu Penguin Group’un Random House ile birleşmesinin sonucu olarak 1 Haziran 2015 tarihinde, Random House’un strateji oyunları rehberi markası BradyGames ile kendi adı altında birleşti.

İlginizi Çekebilir  Cyberpunk 2077'yi Üçüncü Şahıs Kamerasından Oynayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu