Oyun Haberleri

Kağıttan Bilgisayara – Pathfinder Kingmaker Geliyor!

2009 yılında masaüstü rol yapma oyunları dünyasına giriş yapan Pathfinder, şimdi de bilgisayar ortamındaki rol yapma oyunlarına el atıyor. Owlcat Games geçtiğimiz günlerde Pathfinder’ın ilk izometrik, parti tabanlı CRPG’si Pathfinder: Kingmaker‘ı tanıttı.

Oyunun hikaye tasarımcısı da daha önceden Planescape: Torment,  Fallout oyunları ve Icewind Dale serisinden de tanıdığımız Chris Avellone. 

İlgili Makaleler

“Büyük bir Paizo ve Pathfinder hayranıyım. Sistemini, sanat tarzını, macera serilerini, kart oyununu ve ikonik karakterlerini beğeniyorum. Arkadaşlarımla Pathfinder oyunlarını oynamaktan, çizgi romanlarından, dünyasından ve uçtan uca tüm sistemden büyük zevk alıyorum. Pathfinder’ı bilgisayar ortamındaki RPG dünyasına getirme fikrinden dolayı heyecanlıyım ve oyuncuların Pathfinder evreninde oynamaktan keyif alacaklarını umuyorum.” – Chris Avellone

Sağ alttaki goblini gördünüz mü?

Pathfinder oyunlarına aşinaysanız eğer Kingmaker size hemen tanıdık gelecektir. FRP oyunundan bilindiği üzere Kingmaker, Çalınmış Topraklar‘ da (Stolen Lands) başlayan 6 kitaplık bir macera serisi. Yapımcıların söylediğine göre de oyun bu macera serisiyle alakalı olacak ve tanıdığımız diyarlarda, bilinen yüzler bizi karşılayacak.

Keşfet, Ele geçir, Yönet!

Klasik “Keşfet, Raporla, İş Birliği Yap!” mantığından “Keşfet, Ele Geçir ve Yönet!” sistemine geçiyoruz. Tarih, büyü ve çatışmayla dolu bu zengin dünyayı keşfederken aynı zamanda kendinizi vahşi doğadan ve rakip krallıklardan gelen tehditlere karşı da korumanız gerekecek. Çalınmış Topraklar’ da (Stolen Lands) kendi krallığınızı inşa edecek, yeni topraklar keşfedecek ve birçok şehir ve kasaba yöneteceksiniz.

Şimdiden spoiler vermemek adına bu diyarda “yeni krallıklar kurmanın” nasıl bir şey olduğunu anlatmak istemiyorum ama eğer bir Pathfinder oyuncusuysanız bu yüzünüzü ufaktan güldürmüştür sanıyorum. Eğer Pathfinder oyuncusu değilseniz  ve oyunlara katılmak istiyorsanız da yazının sonuna göz atabilirsiniz.

Oyunun Alpha versiyonundan bir görüntü. Daha ilk seviyelerden troll ile karşılaşmak biraz can yakabilir…

Partini Kur, Yoldaşlarını Harekete Geçir

Her ne kadar tek oyunculu bir oyun olsa da yapımcılar ileride oyunlarınızı diğer oyuncularla paylaşmanızı sağlayacak bir sistem getireceklerini söylüyorlar ama kesinlikle MMO dünyasına adım atmayacaklarını da belirtmişler. Ki bence bu çok daha iyi bir seçim.  Yine de bu tek başınıza olduğunuz anlamına gelmiyor, yanınızda sizinle beraber yola çıkacak yoldaşlarınız olacak. Hepsinin kendi derin hikayelerinin olmasının yanı sıra kararlarını da kendileri vererek hikayeyi farklı açılarından şekillendirecekler.

Aynı Pathfinder’da olduğu gibi karakterinizi ve yoldaşlarınızı oluşturmanız için birçok seçenek sunulacak. Yapımcılar henüz sınıflar ve ırklar hakkında bilgi vermek için erken olduğunu söylese de oyunda çok farklı şekillerde partiler kurabileceksiniz. Barbar, Savaşçı, Cleric, Magus ve Büyücü/Sorcerer , Bard sınıfları; İnsan, Elf, Ork ve Halfling ırkları rahatça seçilebiliyor ilk görselde. Bunun yanında oyun içinde Pathfinder’ın ikonik karakterlerini de göreceğiz gibime geliyor.

Oynanışa Dair

Oyun Unity ile tasarlanmış. Gerçek zamanlı, istediğiniz zaman oyunu duraklatıp karakterinize emirler verebileceğiniz (RTwP) bir sistemle olacağı için birçok oyuncu tarafından eleştirilse de Baldur’s Gate oyununda bu sistemin ne kadar güzel işler çıkarılabileceğini gördük. Facebook sayfalarına gelen bir yorumun cevabında da oyun tarzlarının Diablo gibi değil de daha çok Planescape: Torment’un çizgisinde olduğunu belirtmişler. Oyuncuların dünyaya bakış açılarıyla, seçimleriyle, müttefikleri ve karakterinin yetenekleriyle insanlarına liderlik yapacağını belirtmiş Owlcat Games.

Oynanış tarzıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmamış olsa da yapımcılar bir sorunu halletmek için kılıçla yapılabileceklerden çok daha fazlasını oyunculara sunacaklarının sözünü veriyorlar.

PaizoCon 2017 etkinliğinde oyunun tanıtımı yapıldı, hakkında videolar ve görseller paylaşıldı. Tam çıkış tarihi belli olmasa da 2018’in mart ayına doğru çıkacağı söyleniyor. Şimdilik sadece PC kullanıcıları için Steam üzerinden erişilebilir olacağını ama ileride diğer platformlar üzerinde de çalışacaklarını belirtseler de daha hiçbir şey kesin değil.

Kime Emanet Ediyoruz Bu Oyunu?

Owlcat Games, 1990ların sonundan Evil Islands oyunuyla oyun piyasasına girmiş, tek kişilik hikaye bazlı bir CRPG oyunu yapmayı hedefleyen bir grup. Daha öncelerinde Skyforge, Allods Online, HoMM V, Silent Storm, Etherlords ve Rage of Mages 2 oyunlarında da çalışmışlar. Paizo ve My.com ise şu an destekçilerinden. Paizo’nun da direkt olarak oyunun yapımında yer alması beni rahatlıyor açıkçası.

Oyun hakkındaki gelişmelere ve daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsin.

Pathfinder Society Türkiye

Pathfinder nedir diyorsanız eğer daha önceki yazılarımıza buradan ve buradan ulaşabilir; Ankara ve İstanbul‘da 2 haftada bir yapılan etkinliklere katılmak istiyorsanız Facebook Pathfinder Society TR sayfasını takip edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir  Amazon Game Studios'un Yeni Oyunu Crucible'dan İlk Fragman Geldi

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. yıl olmuş 2017 hâlâ izometrik oyun çıkaracağız diye uğraşıyorlar yAW :QWEQ:WR:QW:RQW:EWQ:RWQ:E:R

  2. VR devrindeyiz allağşkına izometrik nedir? Ve popülerlikten kastın kendi kitlesi ise bir şey diyemem ama yüzyıllık CS 1.6’nın bile şu anda en popüler (((kaliteli))) izometrik oyundan daha fazla kitlesi olduğuna eminim.

  3. vr gelişiyor diye bu tarz oyunlar çıkmayacak değil. frp ve masaüstü oyunları seven elemanlar bunu saatlerce oynayacağına eminim. elin casual oyuncusunun gelip bulaşacağı tarzdan şeyler değil kısacası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu