Oyun Haberleri

GeziJAM – Oyunlarla Direniş!

gezijam-oyun-banner

Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturan “Gezi Parkı” eylemlerinin etkileri bilgisiyar oyunlarında da kendini gösterdi.

Bilgisayar oyun geliştiricileri “Gezi Parkı” protestolarından esinlenerek 11 farklı oyun hazırladılar. İşte o oyunlar ve detaylar.

gezijamPosterBirbirinden farklı alt temalara sahip olan oyunlarla protestolara destek olmak istediklerini açıklayan oyun geliştiriciler, “Biz yaşananlara en iyi yaptığımız işle destek olmak istedik. #GeziJam adında bir etkinlikle yeni oyunları hazırladık” açıklamasını yaptılar. 

OYUNLA DESTEK 

Türk yazılımcı, grafik tasarımcı ve programcı gibi oyun sektörüne hizmet eden kişilerin oluşturduğu ‘Game Developers Turkey’ konuyla iligili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bütün Türkiye’yi bir anda saran Gezi Parkı direnişine, insanların özgürlük ve demokrasi çağrısına destek amacıyla Game Developers @Turkey grubu olarak biz de bir şeyler yapmak istedik. Gezi Parkı hareketinin eşitlik ve ortak çalışma ruhuna da uygun olarak, desteğimizi ufak ve samimi oyunlarla göstermeye çabaladık” denildi.

Birkaç gün içerisinde geliştirilen oyunların bir kısmı Gezi Parkı’nı, bir kısmı ise emniyet güçleriyle yaşanan çatışmaları konu alıyor. “Diren teyze” isimli oyunda bir evhanımının göstericilere yardım ederek sakinleştirmesi konu edilirken, “Trees Are Good” isimli oyunda parkta kurulan çadırlar düşünülerek, ağaçlara yapılan sulama çadırlardan taşınan suyla yapılıyor. Oyun içinde şiddete ve provakasyona karşı tepki gösterilerek, “Ağaçlar sulanırken tarafların birbirine attığı cisimleri yakalamakta artı puan” kazandırıyor. “Yalan” isimli oyunda ise Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamalarla dikkat çeken oyuncu Necati Şaşmaz’ın açıklamalarından oluşan bir oyun yer alıyor.

İşte oyunların tam listesi:

http://burakkurkcu.com/pathofthetrees

http://www.alicankoker.com/direngezi/

http://www.berkugudur.com/gezijam/

http://talhakayagames.tumblr.com/gezijam

https://dl.dropboxusercontent.com/u/85766638/GeziJam/TreesAreGood10.swf

http://gdtjam.com/?portfolio=185658

http://www.sercanaltun.com/projects/gezijam/

https://dl.dropboxusercontent.com/u/9708007/direnteyze-web-Final-14-06-2013-13-02/direnteyze-Final-14-06-2013-13-02.html

http://kemalakay.com/?p=215

http://ugurcanorcun.com/gdt/yalan/index.html

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44070262/Tayyoland/Tayyoland.html

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.