Oyun Haberleri

Bethesda, Fallout 5 Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

Todd Howard, Bethesda Game Studios’un Fallout 5 için çalışmaları başlattığını ancak Fallout 4’ün devamı için hala uzun bir yol olduğunu söyledi.

IGN ile The Elder Scrolls V: Skyrim’in 10. yıldönümü ile ilgili bir röportaj sırasında Todd Howard, Fallout 5 ile ilgili de kısaca olanları dile getirdi. Bir sonraki Fallout oyununun Bethesda dışında bir stüdyoyla ortaklaşa geliştirilip geliştirilemeyeceği sorulduğunda -örneğin Obsidian Entertainment’ın Fallout: New Vegas’ı 2010’da geliştirmesi gibi- Howard, “Sanmıyorum… Fallout gerçekten DNA’mızın bir parçası. Zaman zaman başka insanlarla çalıştık, tabii ne olacağını söyleyemem. Biliyorsunuz, Fallout 5 için elimizde bir tek sayfalık var ve bu, yapmak istediğimiz şey.”

Todd Howard

Oyun endüstrisinde tek sayfalık, bir oyun için geliştirilmeden önce geniş konsepti özetleyen üst düzey bir belge için kullanılan bir terimdir. Tek sayfalık (one-pager), genellikle projenin konusu, amaçlanan mekanikler, hedef kitle ve oyunu benzersiz kılan geliştirme fikirleri hakkında temel ayrıntıları içerir. Esasen Howard, Bethesda’nın Fallout’un ana serisi için ana bir oyun yazdıklarını doğruladı.

Hem Fallout 4 hem de selefi Fallout 3 için oyun direktörü olarak görev yapan Todd Howard, post-apokaliptik rol yapma oyunu serisinin bir sonraki oyunu hakkında daha fazla bir şey söylemeyi reddetti. Howard, olası geliştiricileri veya beklenen zaman çizelgesi gibi Fallout 5 hakkında daha fazla ayrıntıyı doğrulamayı reddetti. Bunun yerine, Bethesda’nın tek mevcut taahhütlerinin 2022 için Starfield’ı ve sonrasında The Elder Scrolls VI’yı geliştirmek olduğunu açıkladı. Ve The Elder Scrolls VI’nın 2024’e kadar gelmeyebileceğini düşünürsek, Fallout 5 bundan sonra bile gün ışığını göremeyebilir.

“Elimi sallasam ve [Fallout 5] çıkarabilseydim – bilirsiniz, yaptığımız şeyi hızlandırmanın bir yolunu bulmak isterdim ancak bugün gerçekten söyleyemem ya da neler olup biteceğini hiçbir şekilde taahhüt edemem. Ne zaman ne olur belli olmaz,” diye açıkladı Howard.

Fallout serisi, gezegeni harap eden nükleer bir savaşın ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde geçiyor. Serinin Interplay Productions tarafından geliştirilen ve yayınlanan orijinal oyunu 1997’de piyasaya sürüldü. Bir devam oyunu olan Fallout 2, Black Isle Studios tarafından geliştirildi ve Interplay tarafından 1997’de yayınlandı.

Bethesda, hem 2008 yılında yayınladığı Fallout 3’ü hem de 2015’te yayınlanan Fallout 4’ü geliştirmeye ve güncellemeye devam etti. Bu arada şirket, 2010’da piyasaya sürülen Obsidian tarafından geliştirilen Fallout: New Vegas‘ı da yayınladı. Fallout destanında piyasaya sürülen en son oyun, 2018 yılında çıkan Fallout 76, Bethesda tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir çevrimiçi çok oyunculu spinoff oyunu oldu.

Fallout Hakkında Tüm Bilgiler

Bethesda’nın bir sonraki gelen projesi Starfield, 25 yılı aşkın süredir stüdyonun ilk yeni IP’si olacak. Bilimkurgu türünü Fallout ile paylaşmasına rağmen, Starfield kendi kitlesini oluşturmayı planlıyor ve Howard tarafından “NASA, Indiana Jones ile tanışıyor, League of Extraordinary Gentlemen ile tanışıyor,” olarak tanımlanıyor.

Starfield’ın 11 Kasım 2022’de yalnızca Xbox Series X|S ve PC için piyasaya sürülmesi planlanıyor. Fallout 5 hakkında daha neler duyacağız, heyecanla bekliyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.