AYBABTUOyun Haberleri

Baldur’s Gate 3 Oynanış Videosu Sonunda Yayınlandı

Daha önceki haberimizde Baldur’s Gate 3‘ün oyun görsellerinin ve oynanış videosunun 2020 Pax etkinliğinde ilk defa gösterileceğini söylemiştik.

Her ne kadar etkinlik günü bazı görseller erkenden sızdırılsa da etkinlik sırasında yapım şirketi Larian Studios başkanı Swen Vincke ve oyun dünyasının tanınmış yayıncısı Jesse Cox oyunu bizzat oynayarak biz oyunculara sunum yaptı. İşte oyunun tanıtımı ve detayları!

Grafik olarak Larian Studios’un ödüllü oyunu Divinity 2: Original Sin’e oldukça benzemiş, zaten Stüdyo, daha önce yaptığı açıklamalarda Divinity 2’de kullandıkları grafik motorunun güncellenmiş versiyonunu kullanacaklarını söylemişlerdi; karakter modelleri, arazi tasarımları ve daha nicesi. Bir izometrik RPG oyunu için fazlasıyla iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Canlı yayınlanan Baldur’s Gate 3

Trailer videosundan da gördüğümüz üzere oyundaki baş düşmanlarımız zihin-yüzenler olarak da bilinen illithidler olacak. Oyuna, illithidlerin yakalayıp kendilerinden biri yapmak istedikleri bir grup maceracıdan biri olarak başlıyoruz. Oyunun açılış sinematiğindeki olayları ise yazının sonunda yorumlayacağız.

Açılış Sinematiği

Peki karakter yaratımı, dövüş mekanikleri ve Dungeons and Dragons FRP’sine ait ögeler ne durumda?

 • Oyunun erken erişme sunulacağı açıklandı, net tarih birkaç ay sonra belli olacak.
 • Erken erişimde tüm karakter ırk ve sınıfları oynanabilir olmayacak ancak sunulan ırk ve sınıflar da şimdilik fazlasıyla yeterli. Irk olarak Drow, İnsan, Githyanki, Elf, Cüce, Buçukluk, Tiefling, Yarı-Elf ve Yarı-Drow mevcutken sınıf olarak Wizard, Cleric, Fighter, Ranger, Rogue ve Warlock mevcut.
 • D&D 5th editiondaki Background seçeneği karakter yaratma ekranında karşımıza çıkıyor. Karakterimizin Background’a göre bildiği diller, yeterli olduğu yetenekler ve oyuna başlarken sahip olduğu ekipman ve para değişiklik gösteriyor.
 • Larian Studios, D&D’deki Yönelimleri (Alignment) oyuna olduğu gibi, detaylı bir şekilde entegre etmek istediklerini ancak Wizard of the Coast’un bunun şiddetini biraz azaltmalarını istediklerini açıkladı. Oyunda Kaotik, Nötr ve Kuralcı alt yönelimlerden ziyade İyi, Nötr ve Kötü ana yönelimleri ağır basacak ve diğer Baldur’s Gate oyunlarından da bildiğimiz, ekipteki yoldaşlarımızın yönelimlerine ters eylemler yapmaya başladığımızda huzursuz olma durumuyla sık sık karşılaşacağız.
 • Oyuna başlarken Başlangıç (Origin) hikâyesine sahip hazır karakterlerle oynayabileceğiz. Örneğin Swen Vincke, deneme oyununda başka bir vampirin kölesi olan bir vampir-dölü High Elf Rogue karakterle oyuna başladı.
 • Oyunu ister standart izometrik açıdan, isterseniz Third Person açıdan oynayabiliyorsunuz. Mouse tekerleğiniz ile ekrana zoom-in ya da zoom-out yaparak bunu ayarlayabiliyorsunuz.
 • Oyun içi diyaloglar şu anki haliyle bile zengin gözüküyor. Diyaloglarda seçebileceğimiz cümlelerin hepsi ve onlara verilen tepkiler çoktan seslendirilmiş. Diyaloglar sırasında herhangi bir Skill zarı (Yetenek) kullanmamız gerektiğinde sistem bize zarda geçmemiz gereken miktarı (DC) gösteriyor ve sonra zarı atıyor. Bu da oyunu daha heyecanlı kılıyor.
 • En çok merak edilen konulardan biri dövüşlerin tur-bazlı olup olmayacağıydı. Evet, dövüşler tur bazlı. Combat mekanikleri ise Divinity 2: Original Sin’e fazlasıyla benziyor ancak tek bir büyük farkla; D&D dövüş mekanikleri neredeyse tamamen oyuna entegre edilmiş, buna ek olarak Divinity 2’den de bildiğimiz birkaç saldırı hamlesi oyuna eklenmiş.
 • Dövüşlerde kullanabileceğiniz iki tür eylem çeşidiniz var; birincisi Action Point ki bu puanı silahla ya da herhangi bir nesneyle saldırmak, büyü yapmak ve dövüş eylemlerinde bulunmak için kullanabiliyorsunuz, ikincisi ise Bonus Action, bunu da tur hakkınız boyunca yürümek, depar atmak, sıçramak, iksir içmek ve D&D kurallarında Bonus Action adı altında yapılabilecek eylemlerde kullanabiliyorsunuz.
 • Rakibinize saldırırken, mouse imleci ile rakibinizin üstüne geldiğinizde ona vurma ihtimalinizi “%” hesabıyla görüyorsunuz -yine Divinity 2’de olduğu gibi- ama aslında sistem, arka planda rakibinizin AC (Savunma) puanınızı geçmeniz için d20 zarında kaç atmanız gerektiğini hesaplıyor ve bunun % oranını size sonuç olarak gösteriyor. İsterseniz bu hesapları detaylı olarak da görebiliyorsunuz.
 • Divinity 2’deki gibi burada da yüksek konumda bulunmak büyük bir avantaj. Yüksekten saldırırken tüm saldırı zarlarınıza avantaj kazanıyorsunuz, dolayısıyla hedefi vurma ihtimaliniz (yüzdeniz) iki katına çıkıyor.
 • Karakterimiz 0 can puanının altına düştüğünde, D&D’de olduğu gibi Death Save Throw (Ölüm Kurtarma Zarı) atıyor. Her tur atılan bu zarda üç kez başarı ya da üç kez başarısızlık elde edene kadar atıyor ve hayatta kalıp kalamayacağınızı belirliyorsunuz.
 • Oyundaki en keyifli mekaniklerden biri de Throw yani Fırlatma mekaniği. Rakibinize, o an çantanızda bulunan herhangi bir nesneyi fırlatabiliyorsunuz.
 • Combat dışında ise rakibinize sürpriz saldırı yapmak için turn-based moduna girebiliyorsunuz. Bu modda, sanki dövüş başlamış gibi yakınınızdaki düşmanlarla sıra sıra hareket ediyorsunuz ve onlara görünmeden arkalarından geçip gitmeye, onlara yaklaşıp sinsi saldırılar yapmaya ya da hayal gücünüz ne üretiyorsa onu yapmaya çalışıyorsunuz.
 • Büyü mekanikleri ise birebir D&D kurallarına göre yapılmış. Günlük Spell-Slot sayınıza göre öğrendiğiniz-ezberlediğiniz büyüleri kullanabiliyorsunuz.
 • Önceki röportajlarında da söyledikleri üzere Divinity oyun serisindeki ortam etkileşimini olduğu gibi oyuna entegre etmişler. Örneğin sulu bir zemine ateş büyüsü yaptığınızda Sıcak Buhar, soğuk büyüsü yaptığınızda Donmuş Yüzey elde ediyorsunuz.
 • Yine aynı etkileşim sayesinde oyun içi nesneleri istediğiniz gibi taşıyabiliyor ve zindanlardaki tuzakları ve engelleri bu sayede aşabiliyorsunuz.
 • Oyunda kamp kurduğunuzda partinizdeki yoldaşlarınızla ve de kendinizle daha derin sohbetler edebiliyorsunuz. Swen Vincke’nin oyununda da görüldüğü üzere karakter uyumakta zorluk çektiğinde bir Intelligence (Zeka) zarı atarak, kendisini vampire dönüştüren kötü efendisini zorla güneşe çıkarıp yaktığını hayal ederek mutlu bir şekilde uykuya dalmasına şahit oluyoruz.
 • Henüz açıklama gelmese de oyundaki karakter, ölü bir adamın üstünde bir Harpers (Arpçı) broşu ve haritası buluyor. Arpçılar, Unutulmuş Diyarlar evreninin en meşhur, en gizli istihbarat-casusluk örgütlerinden biridir. Kendilerine zıt, kötü örgütlerle ve halkların huzurunu kaçıran tiranlarla, despotlarla ve yaratıklarla mücadele eden saygın bir örgüttür. Oyun içinde olup olmayacakları, bizim de bir Arpçı ajanı olup olamayacağımız henüz belli değil. Eğer Arpçı örgütü varsa Zhentarim ve Cult of Dragon gibi kötü niyetli örgütler de oyuna dahil olabilir.
 • Tanıtım sonunda kendisine sorulan, “Önceki oyunlardan tanıdık karakterler görecek miyiz, mesela hayvan yoldaş olarak bir hamstera sahip insan bir ranger?” sorusuna da gülerek, “Yorum yok.” cevabını verdi. Baldur’s Gate serisinin efsane kolcusu Minsc, zaten resmî D&D maceralarında geri döndü. Bu yüzden oyunda olmaması için hiçbir sebep yok.

Gelelim hikâyemize. Henüz her şey netlik kazanmış değil. Videoda da göreceğiniz üzere ahtapottan kolları olan devasa uçan bir illithid gemisinde esir durumdayız. Geminin kaptanı olan illithid ise bir iribaşı bizim ve etrafımızda bizim gibi esir olan diğerlerinin gözlerinden içeri sokup beynimize yerleştiriyor. Bu yönteme Ceremorphosis adı veriliyor ve beynimize yerleşen iribaş zamanla beynimizin yapısını değiştirip bizi de bir illithide dönüştürüyor. Zaten oyunun başında da karakterimiz istemeden Shadowheart karakterinin zihnini ve duygularını okuyor. Yani dönüşüm başladı!

Illithidin kullandığı gemi çok özel bir gemi. D&D’de Spelljammer gemisi olarak bilinen bu uçan gemiler, evrenler arasındaki uzay sistemlerinde, Astral Düzlemde ve Eter Düzleminde yolculuk yaparak istediği tüm boyutlara ulaşabilir.

Illithid kaptanı, Unutulmuş Diyarlar’ın Yartar şehrine saldırır – bu şehir Baldur’s Gate şehrinin kuzeydoğusundadır- ama tam o sırada havada devasa bir geçit açılır ve üç tane kırmızı ejderhaya binen Githyanki’nin gemiye saldırdığını ve geminin içinde bizim gibi esir olan başka bir Githyanki karakteri kurtarmaya çalışmasını izleriz. Githyankilerin, illithidlerle olan düşmanlıkları gibi kırmızı ejderhalarla olan ittifakları da oldukça kadim savaşlara ve hikâyelere dayanır, muhtemelen oyun içinde de bunlara vakıf olacağız.

Sonunda ejderha binicileri gemiye girmeyi başarır, gemi ortadan yok olur ve biz de tek başımıza bir enkazın içinde gözlerimizi açarız.

Şimdilik oyunla ilgili detaylarımız bunlar. Muhtemelen birkaç ay içinde Erken Erişim tarihi duyurulacaktır. O zamana kadar takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Öte Diyarlar #8 - Black Spot

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.