Oyun Haberleri

Baldur’s Gate 3 Çıkış Tarihi, Yeni Sınıf ve 7. Yama Notları

Baldur’s Gate 3 yeni bir döneme adım atarak oyuncular için büyük bir yama yayınladı. Bu yamayla beraber yeni açıklanan Barbarian sınıfı, yeni eklenen özellikler ve değişikliklerin yanı sıra tahmini çıkış tarihi de açıklandı.

Baldur’s Gate 3’ün Tarihi 2023’e Ertelendi

Panel from Hell yayınında yeni geliştirmeleri tanıtan Larian ekibi, oyunun çıkış süreci ile alakalı da düşüncelerini açıkladı. “Oyunu yayınlamak için bir çıkış tarihindense bir kalite barı hedefimiz var.” diyen ekip Baldur’s Gate 3‘ün 2023 tarihinde yayınlanacağını açıkladı. Yapılacaklar listesini oldukça azalttıklarını belirtirken “son bir yılımız kaldı” diye belirtmeyi de ihmal etmediler.

Beklenen Barbar Sınıfı İki Alt Sınıf ile Beraber Eklendi

Yeni eklenen Barbarian sınıfı, Berserker ve Wildheart alt sınıfları ile beraber tanıtıldı. Berserker alt sınıfı “rage” özelliğini kullanırken daha fazla hasar verilmesini sağlarken, yeni eklenen improvised weapon kullanma opsiyonunu daha fazla hasar verebilmek adına bonus aksiyona çeviriyor. Wildheart ise karakterin kartal, geyik (elk), kaplan, ayı veya kurt ruhlarından yardım alarak farklı şekillerde güç kazanmasını sağlıyor. Wildheart özelliği, seçilen hayvan temasına göre karaktere farklı aksesuarlar da ekliyor.

YouTube player

Diğer Yenilikler

  • Improvised weapon ile artık karakterler düşmanları bile silah olarak kullanabiliyor. Yayında bol bol goblinleri birbirine fırlatarak eğlenen ekip silahların da aynı şekilde artık fırlatılarak kullanabileceğini gösterdi. Improvised weaponla gelen silah fırlatma seçenekleri sayesinde oynanış çok daha renkli bir hal alacağa benziyor.
  • Kullanıcı arayüzündeki karışıklıklardan oldukça şikayetçi olan oyuncular, artık yepyeni bir UI ile karşılaşacaklar. Hem eşyaların kullanımı hem de karakter özelliklerinin ayrımı yeni ara yüzü ile çok daha anlaşılır kılınmış. Kolay erişimi için tasarlanan hotbar, özellik ve seçenekleri ayırt edebilmek adına geliştirilmiş. Artık sınıflara özel yetenek ve büyüler filtrelenerek oyuncuya sınıfı anlaması için kolaylık sağlıyor. Ekipman, envanter ve istatistik sayfası yeni bir karakter sayfasına evrilerek oyuncunun hem karakter özelliklerine bakarken hem de ekranı görebileceği şekilde tasarlanmış. Bunlarla beraber savaştaki sırayı belirleyen initiative bölümü Divinity 2’deki gibi orta kısma yerleştirilirken, gruptaki üyelerin portreleri de ayrı bir kısma taşınmış oldu. Son olarak envanterde filtre ve arama seçeneğine ek olarak bir de minimapin tasarımı güncellenmiş.
  • Baldur’s Gate 3’teki gece görüşüne sahip karakterlerin özelliğinde değişikliğe gidilerek artık tamamen aydınlatılmamış alanlara olan görüş kısıtlanmış. Bu sayede oyundaki sürpriz elementin sağlanması ve gizliliğin korunması daha da ön plana çıkartılmış. Yeni gece görüşü ile karakterler artık kapalı kapıların ardını göremeyecekler.
  • Ara sahnelerde geliştirmeler de gözden kaçmıyor. 700’den fazla ara sahne güncellenmiş. Grafik ve animasyon anlamında kalitesi artan ana sahneler artık çok daha etkileyici duruyor.
  • Bunlara ek olarak 24 yeni eşya, birçok yeni müzik, animasyon ve geliştirmenin haberi Steam sayfalarında 7. yama duyurusu altında açıklandı. Yama notlarına daha ayrıntılı olarak göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.