Oyun Haberleri

2012 Yılında Çıkması Beklenen MMO Oyunlar

mmo-oyunlar-2012

Son yıllarda oyun dünyasının yeni alışkanlığı her sene dikkatleri üzerine çeken bir MMO’nun piyasaya sürülmesi oldu. World of Warcraft’ın inanılmaz başarısından sonra ağzı sulanan firmalar piyasadan pay kapmak için ne kadar film, dizi, kitap ve tutulan oyun varsa MMO’sunu üretmeye başladılar.

Yine de 2012 yılının tür açısından sağlam bir yıl olmasını bekliyoruz. Oyunlar arasında yeni oyunlar, devam oyunları, tekrar denemeler ve aslında MMO olmamasına rağmen teğet geçenler bulunuyor.

diablo-3-announcementDiablo 3 (oyunu aldıktan sonra ücretsiz)

İtirazlara geçilmeden önce söze Diablo’nun MMO olmadığını bildiğimizi belirtmekle başlayalım. Diablo’yu bu listeye sokan nedenlerin başında online olma mecburiyeti geliyor. Diablo’yu tek kişilik modda oynasanız bile internete bağlı olmak zorundasınız, çünkü karakterler ve kayıt dosyaları Blizzard sunucularında saklanıyor. Ayrıca hepimizin bildiği gibi pek masif denemese de Diablo’yu üç arkadaşınızla birlikte kooperatif olarak oynayabilir ve ilerleyen zamanlarda çıkacak eklentiyle PVP arenalarında mücadele edebilirsiniz. İster beta şanslılarından, isterseniz internetteki videolara salya akıtanlardan olun 15 Mayıs’ta dünyanızın değişeceğini garanti edebiliriz.

dust514Dust 514 (oynaması ücretsiz)

Çok orijinal bir konsepte sahip olan Dust 514, EVE Online ile eşgüdümlü çalışıyor. Dust 514’te gerçekleşen savaşlar, dünyaların ele geçmesi ve factionların etkinliği EVE Online dünyasını doğrudan etkileyecek. Aynı zamanda iki oyunun oyuncuları da birbirleriyle iletişim halinde olabilecekler. Örneğin saldırıya geçmek isteyen bir EVE oyuncusu, Dust’taki paralı asker arkadaşını yardıma çağırabilecek.

end-of-nationsEnd of Nations (oynaması ücretsiz, bazı üyelik seçenekleri mevcut)

Petroglyph’in RTS ile MMO’yu birleştirmeye çalıştığı projesinde binlerce oyuncunun birbiriyle savaştığı PVP’ler ve ortak düşman Order of Nations’a karşı yapılan PVE’ler bulunuyor. Oyun diğer MMO’ların olmazsa olmazı sınıf sistemini ve seviye ilerlemesini de içinde barındırıyor. Oynaması ücretsiz bir oyun olarak enteresan şeyler vaat ettiği için bir denenebilir diyoruz.

firefall-mmoFirefall (oynaması ücretsiz)

Firefall adlı oyunda senaryo kısmını bir MMO gibi yüzlerce oyuncuyla birlikte oynayıp seviye atlıyorsunuz ve zorluklarla kazanılmış karakterinizi alıp bir Halo, bir Unreal Tournament kıvamındaki multiplayer kısmına geçiyorsunuz. Sıralamalar, klanlar, ligler ve turnuvaların yer aldığı multiplayer kısmında oyuncular toplanarak ordular oluşturabiliyor.

gameofthrones-mmo-gameGame of Thrones (oynaması ücretsiz tarayıcı oyunu)

Bu oyun muhtemelen son zamanların en çok beklenen tarayıcı tabanlı oyunu olabilir. Kuzeyde The Wall’dan King’s Landing’in güneyine kadar oyuncular Westeros’un çeşitli evlerine mensup olacak ve Starkların, Baretheonların veya Lannisterların yanında savaşa girecekler. Nihai amacın Demir Taht’a çıkmak olduğu oyunda her oyuncu küçük evlerden birisine dahil olur veya yeni bir ev yaratırken yukarıda bahsettiğimiz üç büyük evden birisine sadakatini bildiriyor. Oyunun ilginç özelliklerinden bir tanesi de gözde oyuncuları çeşitli vaatler yardımıyla kendi tarafımıza çekebiliyor olmamız. İşte Buz ve Ateşin Şarkısı bu!

Guild-Wars-2-mmoGuild Wars 2 (oyunu satın aldıktan sonra ücretsiz)

2012 MMO Krallığı’nın en büyük ismine geldi sıra. Oyun o kadar zengin ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. O yüzden siz en iyisi MMOlar hakkındaki tüm bildiklerinizi unutun. Bir kere bu oyunda klasikleşmiş MMO rolleri tank, healer ve DPS yok. Oyun dünyası muazzam genişlikte, bazı PVP haritaları bile diğer oyunlardaki kıtalar kadar diyebiliriz. Uzun lafın kısası Guild Wars 2 hakkında söylenebilecek o kadar çok şey var ki siz en iyisi oyunun ana sitesine gidin ve kapanıp okumaya başlayın.

MistsofPandaria1World of Warcraft: Mists of Pandaria (aylık ödeme)

Eveet, World of Warcraft. Siz hala oynuyor musunuz? Kabul etmeliyiz ki yıl sonunda Pandarenler kapınıza dayandığında oyunda çok büyük değişiklikler de olacak. Örneğin Warlocklar aynı görünmeyecek ve healerlarınız savaşçılarla birlikte en önlerde yer alacak. Kısacası Azeroth’ta değişim rüzgarlarına hazır olun.

neverwinter-logoNeverwinter Online (oynaması ücretsiz, oyun içi mağazası mevcut)

Yeni bir Perfect World oyununa hazır olun. Hatırlarsanız Atari ile Turbine arasında yaşanan yasal kavgaların sonunda Neverwinter telif hakkı Perfect World’ün olmuştu. Oyun Dungeons & Dragons 4E kurallarını kullanacak olması dışında Guild Wars 1 ve Dragon Age ile benzerlikleriyle dikkat çekiyor. Evet, Dragon Age. Oyuncular her zaman olduğu gibi karakterler yaratacak, arkadaşlarını toplayacak ve isterlerse 5 kişilik gruplar halinde görevlere çıkacaklar. Olayın Dragon Age boyutu da bu görevlerin içine örülmüş olduğu hikaye kısmında ortaya çıkıyor. Bakalım bekleyip göreceğiz.

PlanetSide-2-logoPlanetside 2 (oynaması ücretsiz, oyun içi mağaza mevcut)

Bu güzide devam oyunu 2003 yılında çıkan orijinal oyunun dünyasını ve factionlarını alıp daha büyük bir açık savaş alanı ve gelişmiş grafiklerle perçinliyor. Oyun ayrıca yüzlerce oyuncuya aynı anda ayakta, çeşitli araç içinde ve hatta havada savaşma imkanı veriyor.

secret-worldThe Secret World (aylık ödeme)

Funcom’un yeni okült projesinde dünya umutsuzca, gittikçe güçlenen gölgelere karşı mücadele ediyor. Bunun üzerine Gaea ölümlülere yardım etmeye mecbur kalarak Anima büyüsünü onların kullanımına sunuyor. Sınıf sisteminin bulunmadığı oyunda 500’ü aşkın aktif ve pasif yeteneğin bulunduğu muazzam bir yetenek sistemi kullanılıyor. Oyuncu grupları dünyayı kurtarmak için mitolojik, efsanevi ve başka dünyalardan gelen yaratıklarla savaşmak zorunda kalacaklar. Oyuncular dünyanın başına gelenleri değişik şekillerde yorumlayan üç factiondan birini seçecek ve kontrol, denge ve yıkım yollarından birisine baş koyacaklar.

Tera-logoTERA (aylık ödeme)

DC Universe-killer olur mu acaba sorusunu akıllara getiren oyunda oyuncular her zamanki gibi dünyayı ele geçirmeye çalışan yeraltı yaratıklarıyla savaşacaklar. Hızlı bir savaş sistemi ve akışkan görev mekanizması vaat eden oyunda işiniz arasında kısa bir süre girip bir şeyler başarıp işinize devam edebileceğiniz iddia ediliyor.

Şu listedeki oyunların ücretsizlik oranına bakacak olursak aylık ödeme tabanlı oyunların ömrünün kısaldığını görebilirsiniz. Bakalım daha ne kadar süre oyun firmaları akıntıya karşı koyup ayda 15$ almaya devam edecekler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.