Haberler

Nvidia Ace Teknolojisi Oyunlardaki NPC’lere Hayat Veriyor

Nvidia, yapay zeka yatırımlarını geliştiriyor. Nvidia Ace teknolojisi ile oyunlardaki metinler gerçeğe yakın sese ve mimiklere dönüştü.

ABD’li teknoloji şirketi Nvidia, oyun dünyasının seyrini değiştirecek yeni yapay zeka teknolojisi geliştirdi. Video oyunlarına yapay zekâ desteği getiren şirket, yeni teknolojisi Nvidia Ace (Avatar Cloud Engine) ile oyun sırasında, metinleri sese, sesi de mimik ve jestlere dönüştürmeyi başardı. Böylelikle oyundaki karakterler, gerçek bir insan hissiyatı verecek.

Yapay zeka, oyun dünyasını baştan dizayn ediyor. Amerikan çip üreticisi Nvidia, oyunlarda yeni bir çağ başlatan yapay zekâ teknolojisi geliştirdi.

Teknoloji devi, geliştirdiği yapay zeka Nvidia Ace ile video oyunlarda, metinleri sese, sesi de mimik ve jestlere dönüştürmeyi başardı. Bu teknoloji herhangi bir oyun sırasında herhangi bir karaktere, gerçek bir insan hissiyatı verilmesini sağlıyor.

NPC’ler (video oyununda oyuncu tarafından kontrol edilemeyen karakter, Non-Player Character) Nvidia Ace teknolojisi sayesinde oyuncular ile gerçek zamanlı ve herhangi bir sınırlama olmadan konuşabilecek. Ayrıca iletken devi, yapay zeka teknolojisi ile metinleri sese, sesi de mimiklere dönüştürüyor.

YouTube player

Nvidia’nın yeni teknolojisi, şirketin geçmişte tasarladığı yapay zekâ odaklı teknolojilerin sonucu. ChatGPT benzeri yapay zekâ, önce metinlerin oluşturulmasını sağlayacak. Bu metinler yine NVIDIA tarafından oluşturulan yapay zekâ algoritmaları ile önce sese dönüştürülecek. Bu ses de yine Nvidia’ya ait başka bir yapay zekâ teknolojisi ile jest ve mimik olarak çevrilecek. İşte tüm bu dönüşüm sonunda herhangi bir oyundaki herhangi bir karakter, oyucularla dilediği zaman etkileşime girip konuşan gerçek bir insan hissiyatı verecek.

Böylelikle oyuncuların deneyimlerinin artırılması hedefleniyor. Tüm bu çalışmalar, yapay zekâ devrinde video oyun dünyasının nasıl değişeceğini açıkça ortaya koyuyor.

Kaynak: Nvidia

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.