Haberler

NASA, Ay Yüzeyinde Su İzine Rastladığını Açıkladı

NASA, bir süre önce Ay ile alakalı heyecan verici bir gelişme tespit ettiklerini duyurmuş ancak açıklama yapmamıştı. Yeni gelen duyuruya göre Ay yüzeyinde su izine rastlandığı onaylandı.

Dünya’nın en büyük hareketli gözlemevi olan SOFIA Teleskopu sayesinde yapılan gözlemlerde, Ay’ın güney yarımküresi içerisinde, yüzey kısmında su izine rastlandığı açıklandı.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, Twitter hesabı üzerinden keşfi ve bulguları doğruladı. Bridenstine, “SOFIA Teleskobunu kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan kısmında ilk defa su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanılabileceğinden emin değiliz fakat Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz, Artemis keşif projesi için anahtar niteliğinde” açıklamasında bulundu.

Ay’ın bir atmosferinin olmaması yüzeyinde su bulunmasını zorlaştırıyordu. Ancak bilim insanlarına göre bu su izleri, bir meteor yağmuru ya da Güneş’ten yayılan enerji yüklü parçacıklar sayesinde oluşmuş olabilir.

Bahsi geçen Artemis Projesi, NASA’nın ilkini 2021‘in Kasım ayında gerçekleştireceği insanlı Ay yolculuğu çalışmasının ismi. Eğer bir aksilik olmazsa 2021 yılını takiben iki insanlı Ay yolculuğu yapılması ve önemli veriler elde edilmesi planlanıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  1st Edition AD&D Müjdesi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.