Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Metal Müzik Akıl Sağlığına İyi Geliyor

Metal Müzik Akıl Sağlığına İyi Geliyor

Fantastik okurlarının ve FRP oyuncularının çoğunun metal müziği sevdiğini biliyoruz. İşte bu haber tam da bizim/sizin gibi “metalhead”lere özel…

Humbolt State Üniversitesi‘nde yapılan araştırma, metal müzik dinleyenlerin dinlemeyenlere oranla psikolojik sorunlarla baş etmede daha başarılı olduğunu ortaya çıkardı.

Psikoloji Profesörü Tasha R. Howe‘un liderliğinde yapılan araştırmaya göre, metal müzik severler duygusal sorunları için, diğer müzik türlerini dinleyenlere göre daha az yardım alma ihtiyacı duyuyor. Yani öfke ve hüzün temalı müzik dinleyenler, duygularını yönetmede daha başarılı oluyor. Profesör Howe, bu durumu şöyle özetliyor: “Farklı kültürler riskli davranışlarda bulunabilecek sorunlu gençleri cezbedebilir. Ancak araştırmamızın sonucu, metal müziğin aynı zamanda kimlik gelişimlerini sağlamlaştırmak isteyen gençler için akrabalık bağı gibi koruyucu bir işlevi olduğunu da gösteriyor.”

Güney Avustralya Üniversitesi’nden Paula Rowe ve Bernard Guerin’in Journal of Community Psychology dergisinde yayınlanan araştırmalarında da metal müziğin akıl sağlığı için faydalı olduğu duyurulmuştu. Makalede, “Metal müzik dinleyen ve bu kültür içerisinde yaşayan insanlar, ağırlıklı olarak toplum içinde zihinsel sağlık sorunlarına yatkın insanlar olarak lanse ediliyor. Ama bu kültürün içinde yaşayan insanlarla yaptığımız araştırma sonucunda metal müziğin insanları toplumun genel olarak etkilendiği sorunlar ve mental rahatsızlıklardan uzak tuttuğunu gördük” ifadeleri yer almıştı.

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones'taki Hanelerin Kendilerine Özgü Müzikleri

Ne dersiniz, bu haberi müziğin sesini daha da açarak kutlayalım mı?