Haberler

Metal Müzik Akıl Sağlığına İyi Geliyor

Fantastik okurlarının ve FRP oyuncularının çoğunun metal müziği sevdiğini biliyoruz. İşte bu haber tam da bizim/sizin gibi “metalhead”lere özel…

Humbolt State Üniversitesi‘nde yapılan araştırma, metal müzik dinleyenlerin dinlemeyenlere oranla psikolojik sorunlarla baş etmede daha başarılı olduğunu ortaya çıkardı.

Psikoloji Profesörü Tasha R. Howe‘un liderliğinde yapılan araştırmaya göre, metal müzik severler duygusal sorunları için, diğer müzik türlerini dinleyenlere göre daha az yardım alma ihtiyacı duyuyor. Yani öfke ve hüzün temalı müzik dinleyenler, duygularını yönetmede daha başarılı oluyor. Profesör Howe, bu durumu şöyle özetliyor: “Farklı kültürler riskli davranışlarda bulunabilecek sorunlu gençleri cezbedebilir. Ancak araştırmamızın sonucu, metal müziğin aynı zamanda kimlik gelişimlerini sağlamlaştırmak isteyen gençler için akrabalık bağı gibi koruyucu bir işlevi olduğunu da gösteriyor.”

Güney Avustralya Üniversitesi’nden Paula Rowe ve Bernard Guerin’in Journal of Community Psychology dergisinde yayınlanan araştırmalarında da metal müziğin akıl sağlığı için faydalı olduğu duyurulmuştu. Makalede, “Metal müzik dinleyen ve bu kültür içerisinde yaşayan insanlar, ağırlıklı olarak toplum içinde zihinsel sağlık sorunlarına yatkın insanlar olarak lanse ediliyor. Ama bu kültürün içinde yaşayan insanlarla yaptığımız araştırma sonucunda metal müziğin insanları toplumun genel olarak etkilendiği sorunlar ve mental rahatsızlıklardan uzak tuttuğunu gördük” ifadeleri yer almıştı.

Ne dersiniz, bu haberi müziğin sesini daha da açarak kutlayalım mı?

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kemani Seda Baykara'dan Muhteşem Yüzüklerin Efendisi Dinletisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.