AYBABTUHaberler

İki Türk Girişimci, FRP Oyunları İçin Arazi ve Minyatür Modelleri Oyunseverlerle Buluşturuyor

Türkiye‘den iki girişimci, masaüstü rol yapma oyunları için yüksek kalitede arazi ve minyatür modelleri 3D yazıcılarla üretip oyunculara sunmaya başladı.

Mayıs ayında IUS Workshop’ı kuran Furkan Taşdemir ve Deniz Yıldırım, 2 sanatçının telifli tasarımlarını kullandıkları 90’a yakın modeli Etsy üzerinden satışa çıkardı. Türk oyuncuları, Avrupa ve Amerika’da yaygın şekilde yapıldığı gibi, isteklerine göre oyun veya hobi amaçlı modellere ulaştırmayı amaçlayan IUS Workshop, ürün yelpazesine yeni sanatçıların tasarımlarını ve modelleri eklemeye devam ediyor.

Yaklaşık 1,5 ay önce Deniz Yıldırım ile IUS Workshop’u faaliyete geçiren Furkan Taşdemir, çalışmalarına başlama sürecini ve ürünlerini anlattı:

“Yakın dostum Deniz Yıldırım ile ODTÜ ve ITÜ’de Makine Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra otomotiv sektöründe aynı firmada çalışmaya başladık. 4 sene beraber kol kola çalıştık ve bir girişim başlatmaya karar verip IUS Workshop’ı kurduk.

Eşimin takı işi için hali hazırda modelleme programları kullanıp 3D yazıcılar ile tasarım yapıyordum, bir yandan da bir diorama hayranıydım. Kendi modellerimi hazırlayıp modeller aranıp videolar izlerken FRP modelleri ve FRP ile tanıştım. Geç bir tanışma oldu açıkçası oyunu hep merak etsem de çevremde oynayan kimse olmadığı için bugüne kadar hep uzak kaldım. Dioramalarda sanatçılar anı fotoğraflayıp içine çeker iken FRP oyuncularının, yine çok sevdiğim bilgisayar oyunlarındaki gibi bu karakterler ve modeller ile o ambiyansa ve hikayenin içine girişi oldukça ilgimi çekti. Ortağım ile bir araya gelip dünyanın çeşitli yerlerinden yetenekli modelleme sanatçıları ile anlaştık. Modellerini kaliteli bir şekilde üretip oyuncular ile buluşturmak istedik. Şu an 90 civarında modelimiz var ve envanterimize her gün yeni modeller ve yeni sanatçılar katıp olabildiğince çeşitlilik yaratmak istiyoruz.

Türkiye’de bu tip ürünlerin insanlara ulaşabileceği kaliteli pazar yerleri maalesef bulunmuyor. Operasyonlara bu sebeple yurtdışında Etsy üzerinde faaliyete başladık ancak içten içe asıl isteğimiz kendi bulunduğumuz ülkede bu modellere erişimi sağlayabilmek. Hayalimiz insanların ihtiyaçları olduğunda dönüp bakacakları bir site oluşturmak. Başarabilir isek talebe göre en kısa zamanda kendi sitemizi de açacağız.

Bu arada belirtmek gerekir ki insanlar da bu modelleme sanatçılarının modellerini alıp kendi 3D yazıcılarında basabilirler. Sanatçıların emeğini hiçe saymamak adına isimlerini tüm ilanlarımızın altında paylaşıyoruz. Ancak 3D yazıcılar nazlı makineler ve her modeli basmak için özellikle
minyatürlerde ciddi bir ön işçilik gerekiyor. Bu konuda iddialıyız ve modellerin tercih edilmesi halinde en iyi şekilde servis ediyoruz. Uzun vadede Türk modelleme ve boyama sanatçıları ile de tanışıp onların da modellerini envanterimize ekleyip oyuncularla buluşturmayı çok istiyoruz.”

IUS Workshop‘un modellerine buradan ulaşabilir, FRPNETIUS20 kodu ile FRPNET okurlarına özel %20’lik indirimden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Türkiye içi 35 doların üzerindeki siparişlerde de kargonun ücretsiz olacağını belirtelim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Dungeons and Dragons Essentials Kit ile FRP'ye Başlamak Artık Çok Daha Kolay

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.