Haberler

Güneş Sistemimize Uzak Yıldızlardan Gelen Bir Ziyaretçi – Oumuamua

Güneş Sistemi ilk kez yıldızlararası bir ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Başka bir sistemden geldiği düşünülen göktaşı, şekli ve boyutlarıyla da bilim çevrelerinde büyük heyecan yarattı.

Araştırmacılar insalığın yıldızlararası ilk ziyaretçisinin gizemini çözmeye çalışıyor. Bilim insanları başka bir yıldız sisteminden gelen bir göktaşının güneş sistemine girdiğini duyurdu.

İlk olarak 19 Ekim’de fark edilen göktaşı Güneş ve Merkür yörüngesi arasından geçti. Çok büyük bir hızla ilerleyen göktaşının “Lara” yıldız sisteminden geldiği sanılıyor. 

Araştırmacıların Hawaii dilinde haberci anlamına gelen “Oumuamua” adını verdiği göktaşı şekliyle de benzerlerinden ayrılıyor. 400 metre uzunluktaki göktaşının genişliği 40 metre. Araştırmacılar onun için “puro göktaşı” betimlemesini yapıyor.

Bilimkurgu Severlerin Aklına “Rama” Geldi

Bilimkurgu ustası Arthur C. Clarke tarafından yazılmış olan Rama kitabı, bu haberi okurken pek çok kişinin aklına gelmiştir. Uzayın derinliklerinden Dünya’ya doğru gelen dev bir cisim görülür. 31/439 numarayla kodlanan bu gizemli cisim; 50 km uzunluğunda, 20 km çapında, içinde geniş caddeler ile bölünmüş bir kaç yüz tane bina barındıran silindirik bir yapıdadır.

İlginizi Çekebilir  Dungeons and Dragons İçin Yepyeni Macera ve FRP Kitapları Geliyor

Otuz beş metre yüksekliğinde ve dikdörtgen şeklinde olan bu binaların herhangi bir bağlantı ve ek yerleri de yoktur; adeta oldukları yerden fışkırmış gibi durmaktadırlar. Bu gizemli yapay göktaşı, daha romanın başında okuru bilinmeyen bir dünyanın içine çekmeyi başarır.

Yüzeyinde yaşam da barındıran Rama tabii ki Oumuamua‘dan oldukça farklı ancak sistemimize giren yabancı bir cisim, üstelik görüntüsüyle de Rama’yı andırınca insanın aklına bu tür senaryolar geliyor tabii.

Oumuamua isimli göktaşı her 7,5 saatte bir kendi ekseninde dönüyor. Oumuamua’nın 1 Kasım’da Mars’ın yörüngesinden geçtiği, 2018’de ise Jüpiter’in yörüngesine ulaşacağı belirtiliyor.

Bilim insanları göktaşının Güneş Sistemi’ndeki asteroid’lere benzer yapısı nedeniyle, dünyaya benzer gezegenlerin başka yıldız sistemlerinde de görülebileceği yorumlarını yapıyor. 14 Ekim’de dünyaya 24 milyon km yaklaşan göktaşının Güneş Sistemi’ne bir daha dönmeyeceği ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu