Haberler

Gelecek Uygarlıklara Miras: Medeniyet Mahzenmezarı! 82 yıl önce mühürlendi, MS 8113 Yılında Açılacak

1930‘larda Antik Mısır‘ı incelerken, insanlığın eski medeniyetlere dair ne kadar az bilgiye sahip olduğunu fark eden Amerikalı bilim insanı Dr. Thornwell Jacobs, gelecek uygarlıklara tarihin ilk modern zaman kapsülünü bıraktı. 82 yıl önce mühürlenen Medeniyet Mahzenmezarı (Kript), MS 8113 yılında açılacak.

Antik Mısır çalışmaları yapan Dr. Thornwell Jacobs adında bir bilim insanı, 1930’larda eski uygarlıklar hakkında ne kadar az doğru bilginin o günlere ulaştığını fark etti. Geçmişten ders çıkararak, gelecek uygarlıkların günümüzde insanların nasıl yaşadıklarına dair bilgilere ulaşabilmesi için kayıtlar bırakmaya karar veren Dr. Jacobs, kendi deyimi ile ilk ‘modern zaman kapsülünü‘ geliştirdi.

IFL Science‘ta yer alan bilgilere göre; Dr. Thornwell Jacobs‘ın projesiyle ilgili bir makale 1936 yılında Scientific American dergisinde yayımlandı. Bilim insanı, gelecekte yaşayanlar için Dünya‘da yaşamın nasıl olduğuna dair kalıcı bir kayıt, bir zaman kapsülü oluşturma planını detaylarıyla aktardı.

Dr. Jacobs, kendisine yardımcı olması için bilim adamı Thomas K. Peters‘a başvurdu. Kript üzerindeki çalışmalar 1937 yılının Ağustos ayında başladı ve Haziran 1940‘ta tamamlandı. 33 aylık sürede; son 6 bin yılın 72 bin ayında insanlığın bilgi birikimi derlendi.

Medeniyet Mahzenmezarı olarak anılan bu modern zaman kapsülüne; içerdekilerin ansiklopedik envanteri, 640 bin sayfadan fazla mikro filme alınmış materyal, yüzlerce haber filmi ve kayıt, bir dizi Lincoln günlüğü, oyuncak bebekler ve daha binlerce öğe yerleştirildi. Gelecek uygarlıkların dil sorunu yaşamaması için Jacobs, kripti bulanlara İngilizce öğretmek için tasarlanmış bir cihazı da ekledi.

Bir yüzme havuzu büyüklüğündeki Mahzenmezar, Oglethorpe Üniversitesi‘nin bodrumuna saklandı. Dr. Jacobs, zaman kapsülünün açılış tarihini MS 8113 olarak belirledi. Jacobs bu tarihi belirlerken, kript fikrini bulduğu 1936‘da Mısır takviminin oluşturulmasından bu yana geçen 6 bin 177 yılı göz önüne aldı. Projenin başlamasından 4 yıl sonra, Dünya Savaşı başlarken; kript binlerce yıl sonra tekrar bulunması için şu notla mühürlendi:

“Dünya, medeniyetimizi sonsuza dek gömmekle uğraşıyor ve burada, bu mahzende bunu size bırakıyoruz.”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Oyun Dünyasının Tam Keşfedilmemiş Türleri ve Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.