Haberler

Gary Gygax’ın Yayınlanmamış Oyunları, Video Oyunu Olacak

2008 yılında kaybettiğimiz Dungeons and Dragons’un yaratıcısı Gary Gygax, ölümünden 10 yıl sonra bile oyun dünyasını etkilemeye devam ediyor. Gary Gygax’ın eşinin yaptığı açıklamaya göre ünlü yaratıcının yayınlanmamış eserleri Fig isimli bir platform aracılığıyla oyun yapımcılarının kullanımına açılacak.

Gygax’ın eşi Gail Gygax’ın yaptığı açıklamaya göre Gary Gygax’ın yayınlanmamış eserlerinin fikri mülkiyetine sahip olan Gygax Trust, ilginç bir oyun yapım platformu olan Fig ile ortaklığa gidecek. Bu ortaklık çerçevesinde Gygax’ın eserlerini video oyununa çevirmek için, Fig bünyesinde oyun yapımcıları aranacakmış.

Bu noktada Fig’in çalışma prensibini kısaca açıklamak gerekir diye düşünüyorum. Bu platformda oyun yapımcıları Kickstarter gibi kitle fonlaması almak için fikirlerini sunuyorlar. Ancak Kickstarter’dan farklı olarak oyuna destek olan kişiler, ileride oyunun elde ettiği gelirlerden de pay alıyorlar.

Gail Gygax, açıklamasında şu sözleri söylemiş:

Eşimin yayınlanmamış eserlerinde keşfedilmeyi bekleyen karakter ve dünyalar, onun mirasının çok büyük bir parçasını oluşturuyor. Ayrıca Fig gibi gelişmiş ve yenilikçi bir platformla çalışmak da bizim için çok önemli bir hamle olacak çünkü onlarla çalışırken eserler üstünde de Gary’nin yaratıcılığını korumak için tam kontrolümüz olacak.

Konuyla alakalı olarak Gary Gygax’ın oğlu ve Gygax Games’in CEO’su Alex Gygax da şunları söylemiş:

Bir oyuncu olarak, babamın eserlerini hoşlanacağım bir ortamda hayata geçirmeyi istiyorum. Bu konuda babamın eserlerini en az benim kadar seven yapımcılarla çalışmayı dört gözle bekliyorum.

Babamın yayınlanmamış eserleri arasında en önemli olanı ise kendi yarattığı kişisel zindanı. Bu onun kişisel Dungeons and Dragons oyunuydu ve asla yabancılar ile de paylaşmadı. Oyuncularının gidip bu oyunu almasını ve tüm sırlarını öğrenerek oyun gecelerinin keyfinin kaçmasını istememişti. Ancak artık ortada böyle bir durum kalmadığı için bu eseriyle mutlaka çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

Fig’in CEO’su Justin Bailey ise kullanılacak içeriğin özellikleri konusunda şunları paylaşmış:

Fig’de biz ortaklarımızın yaratıcılıklarını kısıtlamak zorunda bırakmadan kendilerine en uygun yapımcıları bulması için bir ortam sunuyoruz. Gary Gygax’ın bugüne kadar sevgiyle yarattığı ve sadece en yakın arkadaşlarıyla paylaştığı o eserleri oyunculara ulaştırmak için Gygax ailesine de yardımcı olacağız.

Tüm bu açıklamalar açıkçası bizi heyecanlandırdı. Gary Gygax’ın daha önce hiç yayınlanmamış eserlerini görebilecek olmamız ve bunların bir frp kitapçığı olarak değilde (her ne kadar öyle olmasını tercih etsem bile) video oyunu olarak karşımıza gelecek olması oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

Özellikle son yılların en çok sevilen rpg oyunlarından birisi olan Pillars of Eternity II: Deadfire‘ın da Fig ile fon topladığını düşünürsek gerçekten de kaliteli video oyunlarıyla karşılaşabiliriz gibi duruyor.

Umarız, Gary Gygax’ın mirasına ve yaratıcılığına yakışacak kalitede oyunlar ortaya çıkar ve biz de büyük bir zevkle oynayabiliriz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.