Son Haberler
Anasayfa » Haberler » FBI Neden Dungeons and Dragons Oyuncularının Peşindeydi

FBI Neden Dungeons and Dragons Oyuncularının Peşindeydi

CJ Ciaramella’ya verilen FBI dosyaları bir grup Dungeons and Dragons oyuncusunun araştırıldığını ortaya çıkardı. 1995 yılında San Francisco ofisinde yazılan bir not oyun gruplarını “Silahlı ve tehlikeli” olarak açıkladı.

1983 tarihli ilk dosya, “Wisconsin Cenevre Gölü’ndeki önemli kokain tacirleri” ile ilgili. DnD’nin doğduğu yer, Illinois sınırının biraz ilerisinde olan sakin bir göl kasabasıydı. Uyuşturucu kaçakçıları için orada dolaşan FBI yanlış kişilerden şüphelenmiş gibi görünüyor. Araştırmalar sırasında yazılan bir FBI belgesi, rol yapma oyuncularını “Silahlı ve tehlikeli. Son derece akıllı bireyler. Aşırı kilolu ve düzgün olmayan” olarak tanımladı.

DnD ortak yaratıcısı Gary Gygax’in ismi de belgelerde yer alıyor. FBI, şirket görevlilerini ve kayıtlı avukatları tespit etmek için TSR’ı incelemeye başlıyor. 1995 yılına geldiğimizde FBI oyun gruplarının patlayıcı maddeler yapan Theodore Kaczynski adlı bir teröristle bağlantılı olduğundan şüpheleniyor. Aynı yıl içinde yazılan başka bir belgede ise pis işlerin yasal ve mali sıkıntılarını gizlemek için TSR gibi bir şirket kurulduğu görüşü ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Blind Guardian Türkiye'ye Geliyor

San Francisco ofisinde bulunan not, dosyaya dahil edilmeyen “Dungeons and Dragons’ın bilinen üyeleri”nin olduğu bir liste ile bitiyor.

DnD oyuncularının araştırılması olayının kesin bir sonucu yok. Dosyada resmi bir kapanış notu olmamasına rağmen bu davayla daha fazla ilgilenen olmamış.

2000’li yıllarda FRP oynayanlara satanist muamelesi yapılmasından hiçbir farkı yok. Saçmalıklar sadece ülkemizde olmuyor. Hatta 1985 yılında ABD’de yapılan haber programlarına da bir bakın!