Edebiyat

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri Kitabı Raflarda

Ender’in Oyunu kitabı ve serisiyle tanıdığımız başarılı bilimkurgu yazarı Orson Scott Card’ın derleyerek pek çok başarılı öyküyü bir araya getirdiği Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri isimli kitap, İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi altında yayınlandı.

İçerisinde Isaac Asimov, Ursula K. Le Guin, Ray Bradbury, George R.R. Martin gibi çok başarılı yazarların da yer aldığı derlemede 20’den fazla bilimkurgu öyküsü yer alıyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Yirminci yüzyıl bilimkurgunun temellerinin atıldığı, pulptan ciddi edebiyata evrildiği ve tüm zamanların en popüler türlerinden birine dönüştüğü bir zaman aralığı. Bu yüz senelik süreç içerisinde tür kendisine ait bir geçmiş oluşturdu ve toplu bir yaklaşımla ele alınabilecek hale geldi.

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’nde Orson Scott Card bu türü ve dolaylı olarak da kültürü dönüştüren yazarları ve onların öne çıkan öykülerini titizlikle seçip eşsiz bir panorama sunuyor. Card’ın dediği gibi bu derleme, “Bir hazine. Bir mücevher koleksiyonu.”

Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Ray Bradbury, Frederik Pohl, Harlan Ellison, George Alec Effinger, Brian W. Aldiss, William Gibson & Michael Swanwick, Theodore Sturgeon, Larry Niven, Robert Silverberg, Harry Turtledove, James Blish, George R. R. Martin, James Patrick Kelly, Karen Joy Fowler, Lloyd Biggle, Jr., Terry Bisson, Poul Anderson, John Kessel, R.A. Lafferty, C.J. Cherryh, Lisa Goldstein ve Edmond Hamilton.

“Buradaki yazarların tümü bilimkurgunun onur listesinin temelini oluşturuyor.”
– Booklist

“Bu kitap, bilimkurgunun edebi yönünü kusursuzca ortaya koyuyor.”
– Science Fiction Weekly

Herkese iyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.