Edebiyat

Yeşim Taşı Efsanesi Serisinden İlk Kitap; Karanlık Dünyaya Yolculuk

Ömer Ünal tarafından kaleme alınan “Yeşim Taşı Efsanesi” serisinin ilk kitabı “Karanlık Dünya’ya Yolculuk”, Karakum etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Arka kapak yazısını yazan Börü’nün yazarı Çağlayan Yılmaz, herkesi gizemli bir yolculuğa çıkartan kitabın semboller üzerinden gerekli sosyal iletileri de okuyucusuna oldukça sürükleyici bir dille aktarmayı başardığını belirtiyor.

Serinin ilk kitabında olağanüstü olaylara yer veren Ömer Ünal; ortaokul öğrencileri Oğuz, Berk ve Umay üzerinden Türk tarihine, diline ve kültürüne yönelik muazzam olayları ele alıyor. Oğuz’un, Bilge Kağan’dan aldığı davet ile macera kapıları ardına kadar açılıyor. Kendisine, bu mücadelede gördüğü rüyaların yanı sıra Hızır Dede ve Korkut Ata da yardımcı oluyor.

Kadim Türk tarihinde Yeşim Taşı, büyük bir öneme sahiptir. En son dostluk ve samimiyetin simgesi Hacı Bektaş-ı Veli’nin emanetçisi olduğu bu taşın yerini ne yazık ki aksilik sonucu Karanlık Dünya’nın askerleri de öğreniyor.

Yeşim Taşı’nı Türklerin tam da Ergenekon’dan çıktıkları günün yıl dönümünde kullanmayı planlayan Karanlık Dünya’nın kralı Erlik Han ile Bilge Kağan tarafından görevlendirilen Oğuz ve ekibi Yeşim Taşı için amansız bir mücadeleye girişiyorlar.

Atatürk Orman Çiftliği’nde başlayan bu gizemli yolculuk Basat’ın, Hızır’ın, Dede Korkut’un, Tulpar’ın ve Yedi Başlı Ejderhanın da karşılarına çıkmasıyla fantastik olaylar zincirine dönüşüyor.

Orhun Yazıtları’ndan süzülüp gelen gizemi çözmeye çalışan çocuklara danışmanlık yapan Tamer Öğretmen ise serinin bu ilk kitabında gizemini koruyor. Çünkü onun ulaşmaya çalıştığı kadim kitap, belki de serinin devamında sır perdesini aralayabilecek.

Tüm bu olay örgüsünün içerisinde özellikle genç okurlar için serpiştirilmiş kimi mesajlar da göze çarpıyor. Doğa, ağaç, vatan ve dil sevgisi kitabın genel yapısı içerisinde incelikle işlenerek okura önemli mesajların iletilmesini sağlıyor. Türk mitolojisine ait ögelerin, olağanüstü varlıkların, kültürümüzde yer edinmiş inanç ve ritüellerin özellikle genç okurlar için de kaleme alındığı belirtilirken kitabın alanında bir ilk olduğunu ifade ediliyor.

Editörlüğünü Seçkin Sarpkaya’nın üstlendiği 128 sayfalık eseri Haydar Barış Aybakır yayına hazırladı.

iyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.K. Rowling'den Yeni Kitap Müjdesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.