Edebiyat

Ursula K. Le Guin’e Büyük Onur

ursula-leguin-banner

Fantastik dünyaların önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin, edebiyat dünyasının onurlu ödülüne layık görüldü.

Yerdeniz Serisi, Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli ve Dünyaya Orman Denir gibi eserleri ile fantastik ve bilimkurgu severlerin favori yazarlarından olan Le Guin, The National Book Foundation (Ulusal Kitap Vakfı) tarafından ömürboyu başarı ödülü ile onurlandırılacak.

Le Guin’e Seçkin Destek Madalyası verilecek. Bu ödül, Amerika’da, edebiyata yaşam boyu katkı sağlayan ve önemli katkılar sağlayan kişilere verilen çok prestijli bir ödül.

Bu ödüle daha önce Stephen King, Ray Bradbury, Arthur Miller gibi önemli isimler de daha önce sahip oldular. Ursula K. Le Guin de onur listesinde 27. kişi olarak yerini aldı.

Usta yazar, ödülü 19 Kasım’da Neil Gaiman‘ın ellerinden alacak.

Ursula K. Le Guin Kimdir?

ursula-k-le-guinUrsula Kroeber Le Guin (d. 21 Ekim 1929) ABD’li yazar. Bilimkurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilen Le Guin, bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulunmaktadır.

İlk romanı 1966 yılında yayımlanan Le Guin’in eserlerinde ağırlıklı olarak Jung’un, taoizimin, varoluşçuluğun ve yunan mitolojisinin etkileri görülmektedir. Yazar, başta Hugo ve Nebula olmak üzere pek çok ödülün sahibidir.

Bilimkurgu türünde yazmaya 1960’li yıllarda başladı. İlk öyküsü 1962’de yayınlandı. Pek çok üniversitede ders verdi, çeviri, derleme ve makaleleri yayınlandı. Le Guin, 1969’da yazmış olduğu “Karanlığın Sol Eli” adlı romanıyla bilimkurgu dünyasının iki büyük ödülü olan Hugo ve Nebula ödüllerini aldıktan sonra ün kazanmıştır. Ayrıca, 1974’te yazmış olduğu ütopik bilimkurgu romanı Mülksüzler ile 1975’de yine Hugo ve Nebula ödüllerini almıştır.Bilimkurgu ve fantastik kurgunun yanı sıra şiir ve çocuk kitapları da bulunmaktadır.

LeGuin, teknolojik gelişmelerin değil, politika, toplumbilim ve psikolojinin öne çıktığı ve alternatif toplum biçimlerinin sorgulandığı bilimkurgu yaklaşımının en önemli temsilcilerindendir.

Eserleri arasında özellikle Yerdeniz Üçlemesi ya da sonradan eklenen dördüncü ve beşinci kitapla Yerdeniz Beşlmesi çok ciddi hayran kitlesine ulaşmıştır. Bu serinin 3. romanı olan “En Uzak Sahil” (The Farthest Shore) kitabıyla 1973 yılında Çocuk Kitapları için verilen ABD milli ödülü (National Book Award) kazamıştır.1990 yılında yeniden Nebula ödülünü Tehanu ile kazanmıştır.

Yayınlanan basın bültenini buradan okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  2019 Dünya Fantezi Ödülü Finalistleri Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. feminizmin fantastik kalesi bu kadın. hep şunu düşünmüşümdür ursula ile arthur c clarke bir çocuk yapsalardı ne olurdu. çok acayip olurdu bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.