Edebiyat

Türkiye’nin İlk Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket Bilimkurgu Geliyor

Ruhşen Doğan Nar öncülüğünde Plüton Kolektif tarafından basılacak olan dergi çok yakında yayın hayatına başlayacak.

Dergicilik müessesesi kimilerine göre son birkaç senedir uzatmaları oynuyor aslında. Artan masraflar bir yandan, “internet dergiciliği” konseptinin yaygınlaşması, okuyucu kitlesinin bu yeni ve tek tıkla ulaşılabilen medya dünyasına adapte olması bir yandan derken bir kültür yavaş yavaş kayboluyor. Hal böyle olunca elimizde bir avuç kalan, yakın yazılı basın tarihimizin en zorlu dönemlerinden birinde büyük emeklerle hazırlanan öykü dergileri hem biz okuyucular hem de yazarlar için hiç olmadığı kadar kıymetli.

Şimdi bu karamsar ortamda heyecan verici yeni bir dergi haberi getirdik sizlere: Öyküleriyle yerli bilimkurgu yazını camiasında takdir toplayan yazar Ruhşen Doğan Nar öncülüğünde Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi geliyor!

Plüton Kolektif tarafından basılacak olan dergi, öncül bilimkurgu dergilerimizden farklı olarak Türkiye’nin bilimkurgu öykülerine adanan dergisi olacak. İlk sayıya Emre Bozkuş, Faruk Korkmaz, Fredric Brown (Çevirmen: İsmail Yamanol), Metin Uçar, Orkun Uçar, Ruhşen Doğan Nar ve Ümit Büyükyıldırım öyküleriyle katkıda bulunacak. Derginin resmi çıkış tarihiyse henüz duyurulmadı.

Derginin Ruhşen Doğan Nar tarafından kaleme alınan ön sözüne haberin devamından ulaşabilir, gelişmelerden haberdar olmak için Roket Bilimkurgu Twitter hesabını takip edebilirsiniz. Bizler de Frpnet ailesi olarak Roket Bilimkurgu ekibine uzun ve başarılı bir yayın hayatı dileriz!

Roket Bilimkurgu 1. Sayı Ön Söz

Roket Kalkıyor

Türkiye’de bilimkurgu dergiciliği hiçbir zaman kolay olmadı. Bu yüzden ne yazık ki bilimkurgu dergilerinin ömrü de çok uzun sürmedi. 1971’de Antares, Türkiye’nin ilk bilimkurgu dergisi olarak tarihe geçti. Arkasından X-Bilinmeyen, Göktaşı, Atılgan gibi dergiler geldi geçti.

Uzun zamandır aklımda olan bir fikir vardı: Türkiye’de sadece bilimkurgu öykülerinden oluşan bir dergi neden olmasın? Öykü Gazetesi‘nin bir tür bilimkurgu versiyonu gibi. Çok başarılı bilimkurgu öyküleri kaleme alan birçok yazar var zaten. Tek eksiklik, biraz aklı gidik birinin (bu ben oluyorum) elini taşının altına koymasıydı. Çünkü ülkemizde dergicilik deli işidir.

Yayıncılığın, hele hele dergi çıkarmanın gittikçe zorlaştığı bir zamanda Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi‘nin hayata geçmesi için elinden geleni ardına koymayan Plüton Dergi ve Toprak Şems Tezcan‘a teşekkürlerimi iletmeliyim. Onlarsız bu dergi, sadece bir fikir olarak kalmaya devam ederdi.

İlk sayımızda öyküleri yer alan yazarlar şöyle: Emre Bozkuş, Faruk Korkmaz, Fredric Brown (İsmail Yamanol çevirisi), Metin Uçar, Orkun Uçar, Ruhşen Doğan Nar ve Ümit Büyükyıldırım.

Geri sayım başladı.

İlk roket kalkıyor.

Hazır mısınız?

-Ruhşen Doğan Nar

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Iowa Üniversitesi, Fanzin Arşivini Dijital Ortama Taşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.