Edebiyat

TBD 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması Kazananları Açıklandı

Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği 23. Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Yarışmayı kazanan eserler duyuruldu.

246 öykünün katıldığı TBD 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması‘nda; ön elemeyi geçerek finale kalan 7 öykü Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Seda Uyanık, Tevfik Uyar ve Yasemin Tanbi’den oluşan komisyon tarafından değerlendirildi. Değerlendirmenin sonunda ilk üç derece belirlendi.

Semin Güven’in Hayata Geri Getirme Merkezi’nde Sıra Dışı Bir Olay adlı öyküsü birincilikle ödüllendirildi. Semin Güven, nükleer savaş sırasında uyutularak ütopik bir uzak geleceğe uyanan bir grup insanın yaşadığı travmayı öyküleştiriyor. Ütopya kavramını derinlikli bir biçimde sorgulayan öykü, her şeyin mükemmel biçimde tasarlanmış olduğu bir dünyanın karanlık yönünü keşfe çıkıyor. Semin Güven’in bu öyküsü, kurguladığı evrene kendine has bir anlam dizgesi atama ve onu kavramsallaştırmadaki başarısıyla öne çıkıyor.

Sevil Çıtır’ın kaleme aldığı Yanlışlıkla Zengin adlı öyküsü ikinci oldu. Öykü, modern hayatın o bıktırıcı, rutin kısır döngüsünde tutsak kalmış bir bireyin kendi bilinçaltı tarafından uyandırılmaya çalışılmasını konu alıyor. Çalışma ve tüketim arasında sıkışmış bir gündelik hayatın trajedisini ortaya koyan öykü, serbest piyasanın bir intihar eylemini dahi metalaştırdığı kurmaca bir düzenin eleştirisini sunuyor bizlere.

Gökcan Şahin‘in Sokaklar Hala Varken adlı öyküsü ise üçüncülüğü elde etti. Küçük bir kasabada yaşayan bir çocuğun nano-robotlarla kurduğu arkadaşlığı konu alan öykü, yalınlığı ve samimiyeti ile dikkat çekiyor. “Sokaklar Hala Varken”, dayanışma ve fedakârlık kavramlarının başarıyla yerelleştirilmiş bir bilimkurguya taşındığı sıcak bir insan hikayesi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ejder Kral Çıktı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.