Edebiyat

TBD 2018 Bilimkurgu Öykü Yarışmasının Kazananları Açıklandı

Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği 20. Bilimkurgu Öykü Yarışması sonuçlandı. Bu yıl 219 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 10 öyküden Özgür Hünel’in “Bilinmeyen Oran” öyküsü birincilik ödülüne layık görüldü.

Asiye Bendon, Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Cem Kılıçarslan, Kadir Yiğit Us, Murat Başekim, Özgür Tacer, Seda Uyanık, Sedef Özkan, Tevfik Uyar ve Ümit Dağcı’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirilen finalist eserler arasından; Serkan Köybaşı’nın “Işık” adlı öyküsü ikinci, Serdar Yıldız, “Sürüklenen Yalnızlık” adlı öyküsüyle üçüncü oldu. Gökçe Mehmet Ay’ın “Eşitleyici” adlı öyküsü ise mansiyon ödülü aldı.

“BİLİNMEYEN ORAN”

Özgür Hünel, “Bilinmeyen Oran” öyküsü ile birinci oldu. Bilimkurguya hayli özgün bir noktadan temas eden öykü, dünya dışı akıllı varlıkların türümüzle sanat bağlamı içinde kurdukları iletişimi konu ediyor. Sanatın evrenselliği, kültürel görelilik, insan-merkezci estetik gibi kavramları bilimkurgu çerçevesinde ustalıkla tartışan yazar; dünyalar arası bir kültürel değişim programı ile birbirlerini ve benliklerini keşfeden iki bireyin lirik hikayesini anlatıyor.

“IŞIK”

Serkan Köybaşı’nın “Işık” adlı öyküsü ikinciliğe değer bulundu. İnsan türünün yer altında yaşayacak biçimde evrimleştiği uzak bir geleceği öyküleştiren yazar, ışıksız bir hayatın fiziksel ve sosyal temellerini göz alıcı detaylarla bezediği yetkin bir bilimkurguya imza atıyor. Işığın tabu olduğu, karanlığa yazgılı bir uygarlıkta aydınlığın peşine düşen bir kâşifin dokunaklı hikayesine konuk ediyor bizleri.

“SÜRÜKLENEN YALNIZLIK”

Serdar Yıldız, “Sürüklenen Yalnızlık” adlı öyküsüyle üçüncülüğü elde etti. Yazar, bir uzay kaşifinin tek kişilik yolculuğu sırasındaki deneyimleri üzerinden insanlığın gelecekteki durumuna eleştirel bir mercek doğrultuyor. Öykü, sosyal adalet ve eşitlik gibi değerlere tutunamamış bir insanlığın, güneş sistemine yayılmış dahi olsa toplumsal yozlaşmadan kaçamayacağını çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor.

“EŞİTLEYİCİ”

Gökçe Mehmet Ay’ın “Eşitleyici” adlı öyküsü ise mansiyon ödülü kazandı. Öykü, cinsel yöneliminden ötürü ayrımcılığa maruz kalan bir fizikçinin gözünden hem toplumsal önyargılara hem de akademik dünyadaki çürümüşlüğe karşı eleştirel bir bakış açısı ortaya koyuyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde Bilimkurgu Filmleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.