Edebiyat

R.A. Salvatore’dan Yeni Drizzt Romanı – Timeless

Umut ettik, bekledik, yılmadık ve sonunda güzel haber geldi, Drizzt serisi devam ediyor! Girdap gibi dönen kılıçlar geri geliyor…

Son olarak The Companion Codex üçlemesiyle Drizzt’in macerasını yarıda kesen Wizard of the Coast, bir süre herhangi bir Unutulmuş Diyarlar romanı yayınlamayacağını açıklamıştı ve hiçbir yazarıyla -buna Salvatore da dahil- sözleşme yenilememişti. Sırf bu yüzden her biri çok okunanlar listesine giren pek çok Unutulmuş Diyarlar serisi apar topar bitirilmek zorunda kalmıştı ki benim için en büyük kayıp Erin M. Evans’ın yazdığı Brimstone Angels serisinin bitmesiydi.

Şirketin “süresiz” olarak artık roman yayınlamayacağı haberleri iyice yayılmıştı ki geçtiğimiz günlerde internete sızdırılan ve sızdırıldıktan hemen sonra apar topar yayından kaldırılan bir haber çıktı. R.A. Salvatore, yepyeni bir Drizzt üçlemesine başlamış ve 18 Eylül 2018 tarihinde 432 sayfalık ilk kitabını Harper Voyage yayıneviyle yayınlayacakmış. Haber söylenti olmaktan çıktı çünkü yeni kitap Amazon’da ön siparişe çıktı bile! Kitabın ismi Timeless olacak ve pek çok Diyarlar fanatiğinin belki de en çok beklediği konulardan birini işleyecek…

SPOILER UYARISI!

Companion Codex üçlemesinin son kitabı Hero, bana kalırsa Drizzt’in bugüne kadar yayınlanan en iyi romanlarından biriydi ki üçlemenin diğer iki kitabı Archmage ve Maestro da aynı etkiyi yaratmıştı. Hero’nun son bölümünde, Drizzt’in hayatının şekillenmesinde belki de en büyük paya sahip olan babası Zaknafein Do’Urden diriltilmişti. Kim, neden, ne amaçla diriltti henüz bilmiyoruz ama kitapla ilgili yapılan aşağıdaki açıklamalara göre Jarlaxle ve Zaknafein’in tanışması, birlikte yaşadıkları geçmiş maceralar ve Drizzt ile babasının yeniden kavuşup birlikte yollara düşmesini konu alacağa benziyor.

Kitabın olası arka kapak yazısı şöyle;

Yüzlerce yıl önce, Menzoberranzan’da, nam-ı diğer Örümcekler Şehri’nde, genç bir Silah Ustası konumunun ve düşük seviyeli evinin kazanabileceğinden çok daha büyük bir şöhret kazanmıştı. Büyük evlerin asilzadeleri onu izledi ve özellikle bir Matron Ana onu şahsi ganimeti olarak almak istedi. Ödülüne sahip çıkabilmek için düşman Evler’le savaştı ama ödülünü başka birisi kaptı.

İşte Zaknafein ve Jarlaxle arasındaki dostluk ve Drizzt Do’Urden’in doğumuna sebep olacak Matron Malice ve Silah Ustası arasındaki ilişki böyle başlıyor.

R.A Salvatore, Karanlıkaltı’nı Zaknafein ve Jarlaxle’ın gözlerinden tekrar anlatıyor. Burada bir baba ve bir oğul yeniden kavuşuyor ve yüzlerce yıl önce iki dost tarafından yaşanan badirelere ve maceralara parelel yeni bir macera yaşıyorlar.

Ama Örümcek Kraliçe Lolth’un tehlikeli hırsları devam ediyor ve çağrılan iblisleri yeryüzünde yaşayanlardan habersiz çoğalıyor. Ortaya çıkacak olan kaos ve savaş, üçlünün belki de görüp görebileceği en büyük mücadele olacak.

Kitabın neden Wizard of the Coast değil de dışarıdan bir yayınevi tarafından yayınlanacağı ise hâlâ merak konusu. Durum böyleyse bundan sonra çıkacak hiçbir romanı Wizards of the Coast’un yayınlamayacağını söyleyebiliriz.

Kitapla ilgili yeni haberler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz, o zamana kadar takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.