Octavia E. Butler’ın Xenogenesis Üçlemesi Bu Kitapta Toplandı: Lilith’in Dölü

Hem bilimkurguda, hem de Afroamerikan edebiyatında bir dönüm noktası olan, tarihteki ilk kadın siyah bilimkurgu yazarlarından Octavia E. Butler‘ın Xenogenesis Üçlemesi kitaplarını bir araya getiren Lilith’in Dölü, İthaki Yayınları aracılığıyla Türk okurlarla buluştu.

Octavia E. Butler imzalı Xenogenesis Üçlemesi’nin tüm kitaplarını bir araya getiren Lilith’in Dölü, siyasi tahakküm, cinsel farkındalık, mutasyon, üreme ve kadın-erkek ilişkilerine dair tabuları yıkıyor.

“İnsanlık Kendi kendini Yok etme Çalışması Sırasında Gezegeni Yaşanmaz Hale Getirmişti”

İnsanlık son savaşında atom bombasıyla Dünya’yı tükettiğinde Lilith Iyapo, eşini ve oğlunu kaybetmişti. Yüzlerce yıl sonra Lilith devasa bir uzay gemisinin derinliklerinde uyandı. Gemiyi ise, insanlığı yok olmaktan kurtarmak için tam zamanında gelmiş Oankaliler yönetiyordu.

Dünya hakkında öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmişler, hayatta kalanları yüzyıllar boyunca uykuda tutup incelemişlerdi. Ama artık insanlığı Lilith’in önderliğinde, Oankalilerin yardımıyla iyileşen Dünya’ya geri götürmenin vakti gelmişti.

Ancak gezegene insanlarla birlikte Oankaliler de yerleşecekti. İnsanlara gezegenin vahşi doğasında hayatta kalmaya uğraşırken soylarını sürdürebilmeleri için tek bir seçenek sunulmuştu: Çocukları insan olmayacaktı. En azından tamamen.

“Butler’ın zirve noktalarından biri.” – Junot Díaz

“Antilop ve Flurya’yı yazarken bana en çok önerilen kitap Lilith’in Dölü’ydü.”
– Margaret Atwood

896 sayfadan oluşan Lilith’in Dölü, Pırıltı Onukar tarafından dilimize kazandırıldı.

Keyifle okuyun.