Edebiyat

Metro 2033 Yazarı Dmitry Glukhovsky 8 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Metro 2033’ün ünlü yazarı Dmitry Glukhovsky, Rus ordusuyla ilgili yanıltıcı bilgiler yaymak suçlamasıyla mahkemeye çıktı.

Associated Press‘in haberine göre, Glukhovsky internet üzerinden yaptığı paylaşımlarda Rus ordusu hakkında yanlış bilgi vermek suçundan sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Suçlamalar, Ukrayna direnişi ve bağımsız haberciliği desteklemenin yasaklanmasının ardından Glukhovsky’ye yöneltilmişti. Ukrayna’da işgal altında olan Mariupol şehrine atıfta bulunan bir Instagram paylaşımı nedeniyle suçlanan Dmitry Glukhovsky, Rus askerlerini Ukrayna’da suç işlemekle itham etmişti.

İlgili Makaleler

Glukhovsky, sosyal medya platformlarında yayınladığı metin ve video mesajlarıyla Rus askerlerini suçlayan içeriklerin sahte olduğu iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak suçlamalara rağmen Ukrayna’nın işgalini ve Rusya lideri Vladimir Putin‘i eleştirmeye devam etti. Glukhovsky, Rusya’daki muhaliflerin baskı altında olduğu bir dönemde, Ukrayna’nın direnişini desteklediğini ve ulusal karşıtı savaşın sona ermesini talep ettiğini açıkladı.

Dmitry Glukhovsky, Metro 2033 adlı romanıyla büyük bir üne kavuşmuştu. Metro 2033, Ukraynalı stüdyo 4A Games tarafından FPS oyununa uyarlandı. Glukhovsky’nin suçlamalar nedeniyle ceza almasına rağmen şu an nerede olduğu bilinmiyor.

Kaynak: PC Gamer

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.