Edebiyat

Kan Emiciler Her Yerde: Gir Kanıma

John Ajvide Lindqvist‘in uluslararası çoksatan polisiye vampir romanı Gir Kanıma, Delidolu Yayınları aracılığıyla ilk kez İsveççe aslından Türkçeleştirildi.

Gir Kanıma, kadim vampir efsanelerinden günümüz insanının sıkışmışlığına uzanan; kan, vahşet ve kara mizahla yoğrulmuş doğaüstü bir polisiye romanı. Tasarladığı dehşetengiz atmosferin orta yerinde filizlendirdiği tedirgin edici dostluk hikâyesiyle okuru ıssız bir karanlığa çeken John Ajvide Lindqvist, büyümenin getirdiği acıyı hiç büyüyemeyen kan emicilerin bitimsiz hayatları üzerinden anlatıyor.

İki kez beyazperdeye uyarlanan, yakın geçmişte büyük prodüksiyonlu bir dizi filmi de yapılan kült kitap; zorbalık, taciz ve yalnızlaşma gibi meseleleri aykırı bir yolla ele alarak klasik bir vampir hikâyesinden çok daha fazlasını vadediyor.

“Ben yokum, o yüzden kimse bana bir şey yapamaz.”

Yıl 1981. Stockholm’ün küçük bir banliyösündeyiz. Havanın dondurucu soğukluğu yetmezmiş gibi gri apartmanlarından çıkmaya erinen çevre sakinlerinin ruhları da âdeta soğuktan buz tutmuş durumda. İnsanlar içlerindeki devasa boşluğa sığınmakla meşgulken yaşadıkları şehrin kaderi ise yeni baştan yazılmak üzere, hem de kanla…

Peşi sıra işlenen korkunç cinayetler yüzünden herkes endişeli, herkes tedirgin. Ve tüm bu sarsıcı olayların ortasında, hayatını değiştirmeyi düşünemeyecek kadar bile ümitsiz bir çocuk var: Oskar. Okulda zorbalığa maruz kalan, kendisine yalnızlıktan ve hayallerden ibaret bir dünya kuran on iki yaşındaki Oskar. Oysa şimdilik farkında değilse de hayatı çok yakında tümden değişecek. Hatta dönüşecek.

Eli sayesinde. On iki yaşındaki Eli sayesinde.
200 yıldır on iki yaşında olan, yeni yan komşusu Eli sayesinde.

“Bir yanıyla korkunç bir vampir hikâyesi, diğer yanıyla dokunaklı bir dostluk ve kurtuluş öyküsü…” – The Guardian.

Lindqvist‘in düş gücünü cömertçe sergileme fırsatı bulduğu 576 sayfalık bu ilk kitabını, Yonca Mete Soy Türkçeye çevirdi. DeliDolu‘nun yayınladığı ‘Tadımlık’ bölüme buradan ulaşabilirsiniz.

Keyifle okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Karanlık Dünyaları ve Vampirlerin Kutsal Kitaplarını Anlattık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.