Edebiyat

J.K. Rowling, Yeni Kitabı Ickabog’u Tavan Arasından Çıkardı

Harry Potter serisiyle dünyaca üne ulaşan J.K. Rowling, sürpriz bir duyuru yaptı. Ickabog adında bir öykü kaleme aldığını açıklayan Rowling öyküyü 10 yıl önce yazmaya başladığını, çoğunluğu el yazısı olan müsveddeleri bugüne dek tavan arasında sakladığını ama şimdi yayımlamaya karar verdiğini söyledi.

J.K. Rowling yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Çok yakın zamana kadar, Ickabog’un hikâyesini duyan tek kişi benim iki küçük çocuğumdu. Ickabog’u çevrimiçi olarak ücretsiz yayınlamaya karar verdim. Böylece karantinadaki çocuklar veya bu garip, sarsıcı zamanda okula geri dönen çocuklar bunu okuyabilir ya da birilerinden kendine okumasını isteyebilir.

Yazar, Ickabog’un efsaneleşmiş Harry Potter serisinin devamı olmadığının altını çizdi. Okuyucuların da kitaba dahil olmasını isteyen J.K. Rowling, çocuklara “Kitabı benim için resmedin. Hayal gücünüzü serbest bırakın” çağrısında bulundu.

Kasım 2020’de Ickabog’un basılacağını belirten ünlü yazar, çizimler arasından seçilenlere kitapta yer vereceklerini duyurdu.

Rowling Ickabog’u raftan indirme hikayesini ise şöyle anlattı:

10 yıl önce Ickabog adlı bir peri masalı yazmıştım. Son Harry Potter kitabından sonra yetişkinler için iki roman yazdım ve önce onları yayınlamak istedim.

Kısa süre önceye kadar Ickabog’u duyanlar yalnızca iki küçük çocuğumdu. Zaman içinde bunu sadece aileme okuyacağım bir hikaye olarak düşünmeye başlamıştım. Taslağı çatı arasına kaldırdım ve birkaç hafta önceye kadar orada kaldı.

Taslağın durduğu kutuyu açmak zaman kapsülünü açmak gibiydi. Öykünün çoğu elle yazılmış, bir kısmı da daktilo edilmişti.

Bunları bir sıraya koyduğumda bir taslak ortaya çıktı.

Rowling ayrıca kitaptan elde edeceği telif haklarının tamamını salgından etkilenen kişilere yardım amacıyla kullanılmak üzere bağışlayacağını belirtti.

10 Temmuz’a kadar her hafta kitabın bir veya birkaç bölümü İngiltere saatiyle 15.00’te (TSİ 17.00) internet sitesine yüklenecek. Kitabın yüklenen bölümlerini buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: BBC, Independent

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kara Kule Filminin İlk Fragmanı Sızdırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.