Edebiyat

İnsan Nedir? Kent Nedir? Savaş Nedir? Clifford D. Simak’ın Köpek Toplumundaki İnsan Hikayeleri Kent’te

Bilimkurgunun altın çağının ürettiği ilk ustalardan Clifford D. Simak‘ın en şöhretli kitaplarından olan ve birbirine bağlı öykülerden oluşan Kent, İthaki Yayınları tarafından yayınlandı.

Simak‘ın fikir dünyasını en kapsamlı şekilde ortaya koyan Uluslararası Fantazi ÖdüllüKent“in konusu şöyle:

“Milyonlarca yıl gelecekte, Köpek toplumu, İnsan denen mitolojik bir yaratık hakkındaki öykülere sahiptir. Köpekler, robot hizmetkârlarıyla beraber doğayla iç içe, barışçıl bir hayat sürmektedir. Kent ve savaş gibi şeyleri akla hayale sığmaz kavramlar olarak görürler. İnsanlar, birer masal kahramanıdır onlar için.

Ucuz atom enerjisi yaygınlaşmış, topraksız tarım geleneksel tarımın yerini almış, herkesin sahip olabileceği kişisel helikopter ve uçaklar sayesinde uzak mesafe diye bir şey kalmamıştır. İnsanların toplu halde yaşamasını gerektiren tüm unsurlar ortadan kalktığından kentler boşalmaya başlamıştır.

Önündeki engelleri bir bir yıkan İnsanlık, yeni ufuklara açılmaya hazırdır artık. Tüm bu gelişmelerin merkezinde ise insanlık tarihinde kilit bir rol oynayacak Webster ailesi bulunmaktadır. Webster ailesinin bireylerinin hikâyeleri, çok uzun bir zaman boyunca anlatılmaya devam edecektir.”

“Bilimkurgu okumak demek Simak okumak demektir. Simak’ın öykülerini sevmeyenler, bilimkurgu sevdiklerini söyleyemezler.” – Robert A. Heinlein

Pastoral ve nazik bir üsluba sahip olan Clifford D. Simak‘ın 320 sayfalık romanı “Kent“i Kemal Baran Özbek Türkçeye çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Rick and Morty Yan Dizisi The Vindicators Duyuruldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.