Edebiyat

İhsan Oktay Anar’ın Yayınlanmış İlk Öyküsü

ihsan-oktay-anar-banner

İhsan Oktay Anar kalemiyle Türk fantastik kurgu edebiyatına yön veren yegane yazarlardan biri. Uzun yıllar boyunca üniversitelerde felsefe dersi veren Anar’ın, roman macerasına geçmeden önce yayınlanmış sadece 1 tane kısa öyküsü olduğunu biliyor muydunuz?

ihsan-oktay-anarPuslu Kıtalar Atlası, Amat, Suskunlar ve dahası ile birlikte güçlü bir kalemi olduğunu ispatlayan Anar, 1989 yılında Mor Köpük dergisi için kısa bir öykü yazdı. Birçok okurun gözünden kaçan bu hikaye, usta kalemi yakından takip edenler için gerçekten bir hazine. Çünkü bu dergi bulunmuyor desek yeridir.

80’li yılların başında yayın hayatına başlayan Mor Köpük dergisi sanat, felsefe ve edebiyat üzerine yoğunlaşmış bir dergiydi. İhsan Oktay Anar, 1989 yılında yayınlanan Oyun Özel Sayısı içerisinde Rabnuma adını verdiği kısa öyküsünü paylaştı.

Anar’ın bu hikayesinin merkezinde bir satranç oyunu bulunuyor. Sadece 3 sayfa sürmesine rağmen, hikayeyi bitirdiğinizde Rabnuma adı verilen bu oyunun gerçekliğine inanmaya başlıyorsunuz. Usta kalemin sözleri, bugün yazdığı kitaplarda olduğu gibi okuyucu kısa sürede esareti altına almayı başarıyor.

Hikayeyi buradaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Zombi Tavuk Ordusu Tarafından Yıkılan Krallığım - 50 Years Oyun İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.