Edebiyat

Hakikatlere Dönüşen Hayallerden Yeni Kehanetlere: Anno Domini 2071

Bilimsel disiplenlere verdiği katkıları ile tanınan Hollandalı biyolog ve doğabilimci Pieter Harting ‘in Anno Domini 2071 adlı kitabı Duygu Dölek‘in çevirisiyle Türkiye’deki okurlarıyla buluştu.

1812-1885 yılları arasında yaşayan ve mikroskopi, hidroloji, botanik ve biyostratigrafi alanındaki çalışmaları dikkat çeken Harting’in ilk baskısını 1871 yılında yaptığı bu kitap, okuyucusunu yüzyıllar arası bir yolculuğa çıkarıyor. Profil Yayıncılık‘tan çıkan kitap, dünyanın nasıl değiştiğini ve hayallerin kaçının bir hakikatler dizisine dönüştüğünü gösteriyor, hatta bize yeni kehanetler sunuyor.

19. yüzyılda Londinia’da bir öğleden sonra rahat koltuğunda otururken aklını gelecek ve ilerleme üzerine çeşitli düşüncelerle meşgul eden anlatıcımız rüyasında, son yüzyılda gerçekleşen bilimsel gelişmeleri 6 asır öncesinde tahmin ettiği için bir kâhin gibi görülen, yaşadığı dönemde ise anlaşılamayarak büyücülük suçuyla zindana atılan filozof ve bilim insanı Roger Bacon’ı görür ve kendini bir anda 2071 yılının ilk gününde bulur:

“Buhar makinelerini ve elektrikli telgrafları, demiryollarını ve istimbotları, dağ tünellerini ve asma köprüleri, fotoğrafçılığı ve gazhaneleri, kimyada atılan muazzam adımları, teleskopları ve mikroskopları, dalgıç çanlarını ve havacılığı düşündüm; evet, yüzlerce şey daha zihnimde karmaşık biçimde sıralandı, hepsi de bugün ve geçmiş arasındaki devasa farklılığı gümbür gümbür ilan ediyordu.”

Kitap raflarda yerini adlı. İyi okumalar…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kitap Okuyanlar Daha Nazik ve Anlayışlı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.