Edebiyat

George Orwell’ın 1984 Romanının Haritası Çıkarıldı

İngiliz yazar George Orwell’in kült eseri 1984‘teki Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya imparatorluklarının yer aldığı dünya haritası yazarın alegorik anlatımı ve çeşitli insanların görüşleri sayesinde oluşturuldu.

Hayalimizdeki birçok yerin haritası çıkarılamaz. Hayal gücümüz heyecan verici olabilir ama ‘zihinsel konum belirleme yazılımımız’ Italo Calvino’nun Görünmez Kentler’inde (Cengiz Han’dan Marco Polo’ya coğrafi hikayeler) ya da China Miéville’nin The City & the City romanındaki Besźel ve Ul Qoma metropollerinde geri teper. Calvino’nun şehirleri, yazarın anlattığı kadarıyla resmedilebilmiştir. Miéville’in kentlerinin, metaforlardan dolayı birden fazla yöntemle haritası çıkarılmıştır.

Dünya Halleri’nde yer alan habere göre, George Orwell‘ın 1984 romanındaki dünya haritası yazarın alegorik anlatımı ve çeşitli insanların görüşleri sayesinde oluşturuldu. Orwell, Miéville’den farklı olarak sembollere dayalı ifade biçimine sahip. Tor.com’dan Theresa DeLucci “Orwell, daha açık şekilde alegorik bir yazardır. Orwell’ın kurgusal dünyası kolayca anlaşılabilir ve birçok okuyucu bu dünyaya dahil olabilir” diyor.

Romanda, dünyayı yöneten üç imparatorluğu Big Think’ten Frank Jacobs şöyle özetliyor:

Okyanusya; Amerika’nın ve Avustralya’nın her yerini kapsar, romanın ana mekanı olan Britanya Adaları’nı içine alır ve bu bölge ‘Airstrip One’ olarakta anılır.
Avrasya; Avrupa’yı ve az çok Sovyetler Birliği’ni kapsar.
Doğu Asya; Japonya, Kore, Çin ve Kuzey Hindistan’ı içine alır.

Bu üç süper devlet sürekli olarak birbirleriyle savaşıyor ancak kimin kiminle savaştığı belli değil. Geçen sene Reddit’e gönderilen bir yorum, kitapta dünyanın nasıl yapılandığına dair herhangi bir delil bulunmadığına işaret ediyor olsa da io9’dan Lauren Davis “Airstrip One’daki insanlar, dünyayı nasıl görüyor? Okyanusya’nın toprakları ne kadar geniş ve Avrasya’daki düşmanlara ne kadar yakınlar? Bu dünya, roman karakterlerinin zihinlerindeki kadardır” diyor. Bildiğimiz tüm haritalar farklı bakış açılarından dolayı değişiklik gösterse de 1984’teki dünya için böyle bir harita ortaya çıkıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İthaki Yayınları'ndan Kara Dörtleme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.