Edebiyat

Drizzt Efsanesi, Homecoming Serisi ile Yola Devam Ediyor – İlk Kitap: Archmage

homecoming-archmage

Drizzt Efsanesi hız kesmeden devam ediyor! Son olarak The Companion Codex üçlemesini “Vengeance of the Iron Dwarf” (Demir Cücenin İntikamı) kitabıyla tamamlayan R.A. Salvatore, yeni bir seriye, Homecoming (Yurda Dönüş)’e başlıyor!

Serinin ilk kitabı Archmage (Başbüyücü) 1 Eylül 2015 tarihinde piyasa çıkacak. Drizzt Do’Urden‘in yeni hikayesi için ön siparişler şimdiden başladı!

Genellikle 2-3 üçlemeden sonra o seriden sıkılan bir yapımız vardır Türk halkı olarak. Ancak ben “Drizzt’ten Umudunu Hiç Kesmeyenler” tarikatının lideri olarak serinin peşini bırakmadım ve güncel olarak takip ederek okudum. Ve siz Umudunu Kesenler tarikatı üyelerine sesleniyorum: Çok şey kaçırıyorsunuz!

Öncelikle kitabın arkasındaki yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

homecoming-archmage-kapak“Kuzey’in üstüne çöken kasvet örtüsü kalktı ve zafer kazanmış Mithril Salonu’nun üstüne yeni bir şafak doğdu. Ancak olaylar yüzeyde ne kadar parlak gözükürse gözüksün, Drizzt ve yoldaşları ayaklarının altındaki toprakların kötülükle demlendiğini ve hayal dahi edilemeyecek bir güçle dolduğunu biliyorlar.

Başbüyücü Gromph’da dahil olmak üzere Menzoberranzan’ın kara elflerinin Drizzt ile işi henüz bitmedi. Kendi güç çatışmalarıyla boğulup köşeye sıkışmış hisseden drowlar da Abyss’in en derin diyarlarındaki iblis güçlerini çağırıp, Karanlıkaltı’nın dahi hazır olmadığı korkunç bir yıkımı serbest bırakmak üzeredir.

Archmage kitabı Drizzt hayranlarının açlık çektiği her şeyi barındırıyor: aksiyon, macera, hem savaşçı ruhuyla hem de derin bir merhametle dolu karakterler ve bol bol çarpık kara elf!”


Önceki kitaplarda ne olduğunu bilmeyenler tabii ki fazla bir şey anlamadı. Ne mi oldu? İşte kısa bir özet!

Daha önce The Companions kitabının özetinde de anlattığım üzere Drizzt’in eski arkadaşları, Salon’un Yoldaşları ölümden dönerek tekrar doğmuş ve doğdukları günden tam 21 yıl sonra Drizzt ile buluşmuşlardır. Öncelikli amaçları 100 yıl önce Bruenor’un imzaladığı Garumn Ateşkesi yüzünden koca bir imparatorluk kurmuş olan Bol-Ok Orklarını geldikleri deliğe tıkmaktır. Ancak Drizzt’in hemşerileri rahat durmaz!

drizzt-forest

Örümcek Kraliçe Lolth, büyü tanrıçası Mystra’nın diyarını ve güçlerini ele geçirmeye başlamıştır ve Mystra’nın Büyü Ağı’nı kopyalayarak yarattığı İblis Ağı sayesinde drow büyücüler Unutulmuş Diyarlar’ın çeşitli bölgelerinde Darkening (Karartma) adı verilen bir ritüel gerçekleştirmektedir. Bu ritüel ile gökyüzünü kapkara bir perde kaplar ve güneş ışığının geçmesini engelleyerek yüzey topraklarını sonsuz bir karanlıkla kaplar. Drowlarda yavaş yavaş yüzey topraklarını ele geçirmeye başlar.

Orklar ise ateşkes anlaşmasının imzalandığı günden bu yana hiç rahat durmamış ve 100 yıl sonra bugün de iyice azıtarak ticari kervanlara, irili ufaklı şehirlere saldırmaya başlamıştır. Drowların da kışkırtması, Buz Devlerinin ittifakı ve iki adet beyaz ejderhanın da kendi saflarına katılmasıyla gaza gelen orklar önce insan ve cücelerden oluşan Sundabar şehrini ele geçirmiş, sonra da aynı anda 3 büyük Cüce Kralllığı’na (Mithril Salonu, Adbar Kalesi ve Felbarr Kalesi) saldırmış ve neredeyse hepsini işgal edeceği bir noktaya kadar gelmiştir. Başka bir ork ordusu buz devlerinin de katılmasıyla Silverymoon (Gümüşiay) şehrini kuşatmış, bir başka ordu da güneyindeki büyük bir ticaret şehri olan Everlund’u kuşatmıştır.

drizzt

Önceki ork savaşlarında yıkılmış olan Nesme şehri ise daha kendisini tam olarak toparlayamamışken tekrar saldırıya uğramış ve drowlar tarafından ele geçirilmiştir. Cüce Krallıkları’nın birbirleriyle olan bağları kesilmiş, yiyecek stokları azalmış ve açlıktan dolayı ölümler başlamıştır. Sadece yüzeydeki kapıları değil, yer altındaki tüneller de orklarla dolu olduğu için çaresizce ölmeyi beklemektedirler. Ancak umut kırmızı sakallı ve çok ama çok kızgın bir cüce şeklinde gelir kapılarına. Bruenor Battlehammer!

Bruenor yer altı tünellerinden orkları deşe deşe geçerek tüm Cüce Krallıklarının krallarını bir araya toplar. Planlar yapılır: Cüce krallıklarından biri ani bir hücuma geçip orkları yaracak ve diğer bir krallığa yardım edip onu kurtaracak. Sonra birleşen iki krallık ordusu da son cüce krallığına gidip onları serbest bırakacak. Ancak büyük bir pürüz vardır. Ya da iki adet diyelim!

Kuzey’de bulunan en yaşlı ve en güçlü beyaz ejderha Arauthator ve oğlu, cüceler ne zaman kapılarını açıp çıkmaya çalışsa tepelerine binerek onları geri içeri tepmektedir. Ve beklenmedik yardım da en beklenmedik kişiden gelir! Jarlaxle!

jarlaxle

Hepimiz Jarlaxle’ın iki kadın arkadaşını biliyoruz. Damara topraklarından gelen bu iki dişi elf, Tazmikella ve Ilnezhara, aslında elf formunda gizlenip uslu uslu ticaret yapmakta olan iki bakır ejderhadır. Ancak henüz bilmediğimiz bir sebepten dolayı Jarlaxle’ın çağrısına cevap verip Kuzey halkına yardıma gelmişlerdir. Bu iki ejderhanın da oldukça yaşlı ve güçlü olduklarını da söylemekte fayda var.

Büyük savaş başlar. Drowlar savaşa doğrudan katılmazlar, sadece ork liderlerini kandırıp kışkırtırlar. Arauthator ise Başbüyücü Gromph ile yaptığı anlaşmayla savaşa katılır. Sırtına ise Baenre Evi’nin en gözde prensi ve hayatını Drizzt Do’Urden’in kellesini almaya adamış fanatik Tiago Baenre’nin oturmasına izin verir. Drizzt ise bakır ejderhalardan birinin sırtına binerek savaşa katılır. Gökyüzünde bakırlar beyazları oyalarken yerde de cüceler birleşmiş ordularıyla ve sonradan Aykorusu elflerinin de katılmasıyla büyük ork ordularını yenerler.

drizzt

Ancak Başbüyücü Gromph huzursuzdur. Lolth’un Büyü Ağını ele geçirmesiyle büyücü “erkek” drowlarında sonunda toplumda yüksek bir yere sahip olacağını düşünürken büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Çünkü büyücü erkeklerin yükselmesi bir yana, rahibe drowlarda büyü okullarına gidip büyü öğrenmeye başlamıştır. Böylece erkeklerin toplumdaki yeri iyice tehdit altına girmiştir. Gromph ise bu durumdan korkmuş ve yardım alınabilecek en son kişiden, Faerun üzerindeki en güçlü psioniclerden –zihin büyücüsü- biri olan Kimmurel Oblodra’dan yardım istemiş ve kendisine zihin büyücülüğü dersi vermesini istemiştir. Günün birinde büyü gücüm elimden alınırsa sigortam olur diye düşünmektedir.

Tüm bu olaylar vuku bulurken yeni kitabımızda Gromph’un Abyss düzlemine portallar açıp tanrıların bile korktuğu İblis Lordları’nı Karanlıkaltı’na çekmiştir. Çağırdığı varlıkların gücü karşısında Gromph bile şaşıp kalacak ve belki de hiç umulmadık kişilerden yardım isteyecektir…

Vatani görevim biter bitmez kitapları özetlemeye kaldığım yerden devam edeceğim. O zamana kadar Diyarlar’dan kopmamak üzere hoşçakalın!

Kitap için hemen buradan ön sipariş verebilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones'un Sonunda Ne Olacağını Tahmin Edebiliriz

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ülkemizde daha çevrilmesi ve baskısı bitmişlerin basılması gerekirken bunları gördükçe üzülüyorum.

  2. Vatani görevinin bir an önce sağ salim bitmesi için dua ediyorum. Drizzt’le büyümüş hayran olmuş birisi olarak en son hangi kitabı okuduğumu hatırlamıyorum bile. O zamanlar iki üç yılda bir kitapları türkçe ye çevirilirdi. Bi yerden sonra kopmuştum seriden. En son orklarla barış yapılmıştı galiba. Sayende Salvatore daha neler yazmış okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.