Edebiyat

DiskDünya’nın 16. Kitabı Ruh Müziği Çıktı

Kült yazar Sör Terry Pratchett’ın kaleme aldığı “DiskDünya” serisinin ilk kez Türkçeye çevrilen yeni kitabı Ruh Müziği, rock müziğine saygı duruşunda bulunan kapkara bir mizah romanı olarak tanımlanıyor.

Dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan “DiskDünya” serisinin 16. halkası olan Ruh Müziği, “Ölüm” alt dizisinin de 3. kitabı. Rock tarihinin önünden geçerken cübbesini ilikleyen Ölüm’ü de yanına katan Ruh Müziği, ölüleri bile diriltecek kadar gürültülü, isyankâr, hadsiz ve canlı bir öykü anlatıyor.

Mort ile Ysabell’in kızı Susan, on altı yaşına geldiğinde mecburen hatırladı büyükbabasını. Zira Ölüm’ün aklı yine varoluşsal sorunlarla karıncalanınca, “aile işini” sürdürmek ona kaldı: doğaüstü şeylere hiç inanmayan bir kıza. Fakat hiç beklemediği bir ritim vardı etrafta…

“Bu, kaçmakla yetinmeyen, kaçarken bir de banka soyan müzikti. Kol yenlerini kıvırıp yakasının düğmesini açmış hâlde, sırıtarak gümüşleri çalan müzikti. Bu müzik, beyne uğramadan leğen kemiklerinden geçen ve doğruca ayaklara akan müzikti…”

Bu müzik tamamen kanunsuz, tamamen ölümsüzdü. Ve Disk’in incecik büyü duvarını aşıp yetenekli bir ozanın kollarına indikten sonra, herkesi ele geçirmesi an meselesi oldu…

Fantastik evrende yarattığı müzikal tınıyla, okurların benliğini titreten Ruh Müziği, Terry Pratchett’ın absürt mizah anlayışından beslenen esprili anlatımıyla, yoluna kaldığı yerden devam ediyor. Niran Elçi’nin pürüzsüz Türkçesi ve Delidolu etiketiyle Türkiye’deki okurlarının karşısına ilk kez çıkan 432 sayfalık eser, Ölüm kadar haşin, Ölüm kadar yaşam dolu bir müziği tanıtarak, Diskdünya’yı etkisi altına alacak yepyeni bir eğlence anlayışının temellerini atıyor.

“Pratchett’ın eşsiz hikâyeleri, birazcık mizah duygusu olan herkese birebirdir. Müzik dolu bu kitap da onlardan farklı değil…”
kirkusreviews.com

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bram Stoker Ödülleri 2014 İçin Adaylar Belirlendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.