Edebiyat

Diskdünya 27. Halkası: Son Kahramanlar – Dünyanın Sonunu Haber Veriyorsanız, Bunu Herkesin Bilmesini İstemezsiniz!

Efsane yazar Sör Terry Pratchett‘ın Diskdünya serisine resimli bir parantez açan Son Kahraman, Delidolu Yayınları‘ndan çıktı.

Tanrılara ateşi iade etmeyi kafasına koymuş bir grup barbar kahramanın mücadelesine odaklanan Son Kahramanlar, dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan Diskdünya külliyatının 27., Sihirbaz ve Kahraman Romanları alt serisinin de 7. serüveni olarak karşımızda!

Diskdünya‘nın son kahramanlarını, nam-ı diğer Gümüş Ordu‘yu son bir şarkı söylemek üzere er meydanına çıkaran Terry Pratchett, Paul Kidby‘nin görselleri eşliğinde, her zamankinden çok daha komik bir anlatı sunuyor.

Tanırlar inanca inanır.

Tanrılardan ateşi çalan kahramanın başına neler geldiği malum; cezalandırıldı. İnsanlar için canını feda etti bir yerde. O yüzden, elbette birileri çıkacak ve onun kanını yerde bırakmayacaktı. Bırakmadı da: Şimdi sahne Diskdünya’nın son kahramanlarında!

Barbar Cohen ve ekibi Gümüş Ordu, tanrılara ateşi iade etmeye bir hayli kararlı duruyor. Tanrılara karşı öfkeleri büyük çünkü: Yitirdikleri onca kahramanın intikamını almalılar. Bu gelişmeleri duyan Ankh-Morpark yönetimi ise duruma kayıtsız kalamazdı tabii ki: Alelacele bir ekip kurdu, hem de ne ekip! Peki ama, başarısız bir sihirbaz, kabuğuna sığmayan bir dâhi ve yeşil sabun kokan bir yüzbaşı, ömürlerini ‘kahramanca’ savaşarak geçirmiş koskoca bir orduyla başa çıkabilecek mi? Belki de tanrıların bu işe bir dur demesi daha doğru olacak.

Serinin ilk kez Türkçeye çevrilen bu serüveninde, dünyayı olası bir kıyametten kurtarmak için kahramanca çarpışanların hikmeti, yeni bir Diskdünya destanı yazdırıyor. Bilim ve büyüden esinlenen satırlarıyla Son Kahraman, insanlığın kaderiyle oyun oynamaya kalkanların kıvrakça geri püskürtüldüğü, mitolojik bir parodi…

248 sayfadan oluşan romanı Niran Elçi, Türkçeye çevirdi. Paul Kidby tarafından çizilen kitap içi görselleri aşağıda bulabilirsiniz. Romanın tadımlık bölümü ise burada!

Keyifli okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yirminci Yüzyıla Damga Vuran Uzaylı İstilası - Çocukluğun Sonu İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.