Edebiyat

Dickens ve Tolkien’den Yeni Roman!

charles-dickens-tolkien

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’nin yazarı J.R.R. Tolkien ile ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’in torunları iki fantezi çocuk kitabı için iş birliği yapmaya karar verdi.

J.R.R. Tolkien’in en büyük torunu şair Michael Tolkien, büyükbabasının küçükken kendisine okuduğu hikayelerden esinlenerek iki roman yazmayı planlıyor.

dickens-tolkienCharles Dickens’ın torununun torunu Gerald Dickens Tolkien’in yazdığı kitapların sesli versiyonlarını okuyacak.

Kitapların her iki formunun da gelecek yıl yayınlanması planlanıyor. Yayımcı Thames River Press, “Wish” yani Dilek isimli ilk kitabın Florence Bone tarafından 1923 yılında yazılmış olan “Gül Renkli Dilek” adlı hikayeden esinlendiğini söyledi.

Michael Tolkien hikayeyi 1940’lı ve 50’li yıllarda henüz bir çocukken öğrenmiş ve daha sonra kendi çocuklarına da anlatmış. Tolkien şu sıralar unutulmakta olan hikayeyi bugünün çocukları ile de paylaşmak istediğini söyledi.

“Rainbow” yani Gökkuşağı ismi ile yayınlanacak olan ikinci kitap ise yine Florence Bone’un 1910 yılında yayınladığı “Gökkuşağı’nın Öteki Tarafı” adlı romandan esinlenecek.

Gerald Dickens “Bunlar devri geçmeyen hikayeler ve umarım gelecek yıllarda da çocuklar bunlardan zevk almaya devam ederler” dedi.

Kaynak: BBC

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.