Edebiyat

Çizgi Roman Hazinesine 3,5 Milyon Dolar

detective-comics-coverBatman’in nasıl doğduğunu anlatan ilk sayının da içinde olduğu çizgi roman koleksiyonu, 3,5 milyon dolara satıldı.

ABD’de yıllar önce bir çocuğun biriktirdiği çizgi roman koleksiyonu, açık artırmada 3,5 milyon dolara satıldı. 

Dallas kentindeki Heritage Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada, Batman’ın nasıl ortaya çıktığını anlatan “Detective Comics No. 27” çizgi romanı, 523 bin dolar ile en yüksek fiyata alıcı buldu. 1939 yılında basılan çizgi romanın orijinal fiyatı, sadece 10 sentti. 

İlgili Makaleler

Süpermen serisinin ilki olan 1938 baskısı “Action Comics No. 1”, 299 bin dolara, 1940’da yayımlanan Batman çizgi romanının ilk sayısı ise 275 bin dolara satıldı. Kapağında Adolf Hitler’in resmi bulunan “Captain America No. 2” ise 114 bin dolara alıcı buldu. 

superman-transparent345 iyi korunmuş çizgi romandan oluşan koleksiyon, çizgi romanların altın çağının en ünlü 100 sayısını içeriyordu. 

1994 yılında 66 yaşında vefat eden Billy Wright’a ait koleksiyon, yeğeni Michael Rorrer’in geçen yıl ölen yengesinin Martinsville’deki evini temizlemesi sonucu ortaya çıkmış. 

Rorrer, koleksiyoncuların artık dünya üzerinde bir eşinin daha kalmadığını düşündüğü koleksiyonu bodrumdaki bir dolabın içinde bulmuş. 

Daha az değer biçilen 80 çizgi roman, Cuma günü internetten yapılacak açık artırmayla satılacak. 

Çizgi romanlar, 1930’lardan 1950’lere altın çağını yaşamıştı. 1938’de 200 bin kopya basılan “Action Comics” dergisinin birinci sayısından günümüzde sadece 100 tane bulunuyor.

Kaynak: BloombergHT

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.