AYBABTUEdebiyat

Charles Dickens ve Edgar Allan Poe’ya İlham Veren “Grip” İsimli Kuzgun

Edebi eserler arasında unutulmaz olarak anılan pek çok eser, aslında yaratım süreçlerinde oldukça ilginç ayrıntılar barındırır. Öyle ki yazarın yaşamıyla doğrudan ilgili olan bu ayrıntılar, çoğu zaman kendi iç dinamiğini yaratarak süreklilik kazanır. Bu sayede ortaya çıkan eser ya da eserler, etki alanlarını olabildiğince geniş bir alanda canlı tutarlar.

Edebiyat tarihinin önemli yazarlarından Charles Dickens ve Edgar Allan Poe‘ya ilham olan kuzgun da onlardan biri. Grip ile ve onun güzel hikayesiyle tanışın.

Charles Dickens tarafından kaleme alınan “Barnaby Rudge” romanının kahramanlarından biri olan geveze kuzgun, romandaki adıyla “Chip” aslında gerçekten yaşamış bir kahramandı.

Dickens’ın Philadelphia’daki evinde beslediği kuzgunun gerçek adı ise Grip’ti. Grip, romandaki adıyla Chip, baş karakterle birlikte dolaşır ve kehanet dolu sözler söylerdi.

Romanın yayınlandığı yıllarda kitap hakkında bir inceleme yazısı kaleme alan Edgar Allan Poe, yazısında romanda anlatılan kuzgundan bir hayli etkilendiğini belirtmişti. Ve konuşan kuzgunun kitapta daha fazla yer almasını kaleme aldığı yazısında özellikte belirtmişti.

Poe’nun hayranlığa dönüşen bu ilgisi, ilerleyen zamanlarda büyük bir ilhama dönüştü ve 1845 yılında yayımlanan Kuzgun şiirinin yazılmasıyla ölümsüzleşti.

Grip, 1841 yılında öldü ve Charles Dickens tarafından kurutularak içi dolduruldu. Dickens öldükten sonra açık artırmada satılan Grip, Richard Gimbel isimli bir koleksiyoner tarafından Logan Circle’daki Özgür Kütüphane’ye (Free Library) bağışladı.

Charles Dickens, Grip’in ölümünden sonra arkadaşına gönderdiği mektupta şunları yazmıştı:

“Saat on ikiyi vurduğunda, Grip hafifçe sarsıldı, sonra hemen toparlandı. Bir iki adım atıp sendeledi, gaklamak üzere durdu, sonra aniden en sevdiği sözler olan “N’aber yaşlı kız!” (Halloa old girl) diye çığlık atıp öldü.”

Grip’in son sözleri eğer “Nevermore” (Hiçbir zaman) olsaydı durum daha da karmaşık olabilirdi. Bu iki güzel insana ilham verdiğin için teşekkürler Grip.

Kaynak: ListeList

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  George R.R. Martin, Game Of Thrones: The Long Night'ın Dönemini Açıkladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.