Edebiyat

Çağdaş Fantazya Yeniden Raflarda

cagdas-fantazya-banner

İletişim uzmanı ve araştırmacı Prof. Dr. Ünsal Oskay‘ın ilk olarak 1982 yılında yayınlanan “Çağdaş Fantazya” isimli eseri yeniden raflardaki yerini aldı.

Kitap son olarak 1994 yılında yayınlanmıştı ve baskısını bulmak da zordu. İnkılap Kitabevi, Çağdaş Fantazya kitabını yıllar sonra yeniden bastı.

Kitapta pek çok bilimkurgu, fantazya ve korku eseri ele alınıyor ve bu eserler üzerinden günümüzde yaşanan pek çok olay hakkında çıkarımlarda bulunuluyor. Bu nedenle, herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap olduğunu söyleyelim.

cagdas-fantazya-kapakKitabın arka kapak yazısı da Bülent Somay’a ait.

“Masallardaki canavarlar, insansı yaratıklar ve bildiğimiz şeylere benzemeyen yabancı yaratıklar, tıpkı bizim vadimize tutulmuş birer ayna olan en yakın yabancı vadi gibi, masalı üreten, dinleyen, yeniden üreten insana tutulmuş birer aynadır.”

Düşler, fantazyalar ve kahramanlık anlatılarına açılan bir kapı olan Çağdaş Fantazya, Ünsal Oskay’ın alt metin okumalarıyla bilim ile bilim dışı ayrımını muğlaklaştırıyor.

“Çağdaş Fantazya, konusunda Türkiye’de bir ilk. Edebiyat teorisinin, sanat ve iletişim sosyolojisinin, Marksist teorinin terimlerini alıp popüler kültüre, bilimkurguya, korku ve gerilim sinemasına uyguluyor. Ve bunu (hiç utanmadan ve sıkılmadan) 1983’te yapıyor. Herhalde böyle bir cesareti ancak Ünsal Hoca gösterebilirdi.”

– Bülent Somay

Kitabı hemen buradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Terry Pratchett'ten Carpe Jugulum İlk Kez Türkçe'de

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.