Edebiyat

Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket’in İkinci Sayısı Çıktı

Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisi Roket’in ikinci sayısı, Plüton Yayın aracılığıyla okurlarla buluştu.

İlk baskısı kısa sürede tükenen Roket, ikinci sayısıyla bilimkurgu severleri keyifli bir yolculuğa çağırıyor. Dergi editörü Ruhşen Doğan Nar, Roket’in ikinci sayısının ön sözünde şunları yazdı:

Yolculuk Devam Ediyor

Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisi Roket’in birinci sayısı kısa sürede tükendi ve ikinci baskısı geçen günlerde satışa çıktı. Doğrusunu söylemek gerekirse, ilk sayının tükeneceği aklımın ucundan dahi geçmiyordu. Bu
sebeple tüm bilimkurgu severlere sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Okurlar kadar yazarlar da dergimize ilgi gösterdi. İkinci sayı için dergimize otuzdan fazla öykü geldi. Melisa Parlak, Emre Bozkuş ve ben; yani Öykü Değerlendirme Ekibimiz gelen her öyküyü okuyup inceledi; bazı öyküler üzerine tartıştı.

Bu arada, Roket’te daha fazla yazara yer vermek amacıyla şöyle bir kural getirdik: Hiçbir yazarın öyküsü iki sayı üst üste Roket’te yer almayacak. Böylece her sayıda, bir önceki sayıya göre tamamen farklı bir yazar kadrosuyla karşılaşacaksınız. Birinci sayıya göre çok daha kapsamlı, çok daha renkli bir sayının sizi beklediğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İkinci sayımızda on iki yazar yer alıyor: Aşkın Güngör, Melisa Parlak, Toprak Şems Tezcan, Ayşegül Yalvaç, Ali Okan Pandar, Mehmet Berk Yaltırık, Bünyamin Tan, Erhan Sonsel,
Sabahattin Cömertpay, Ambrose Bierce (Çevirmen: Berna Kabacaoğlu), Efe Sarıtunalı ve Fatih Aşgün.

*

6 Şubat gününde, Kahramanmaraş’ta yaşanan iki büyük deprem sebebiyle on binlerce insan hayatını kaybetti.
Adıyaman’da öğretmenlik görevini yerine getiren, bilimkurgu yazarı, fütürist Türkhan Bozkurt da yaşadığı binanın yıkılmasıyla enkaz altında kalarak hayata gözlerini yumdu. Türkhan Bozkurt’un, Edebiyatist Yayınevi tarafından yayımlanmış bir bilimkurgu romanı vardı: “Yörünge 3185”. Roket Bilimkurgu Öykü Dergisinin bu sayısını yazdığı eseriyle yaşamaya devam edecek Türkhan Bozkurt’a ve depremde yitirdiğimiz tüm insanlara ithaf ediyoruz. Daha güzel günlerde görüşmek umuduyla!

Roket bilimkurgu öykü dergisinin ikinci sayısını buradan edinebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.