Edebiyat

Beowulf Efsanesi J.R.R. Tolkien’in Çevirisi ile Yayınlanıyor!

tolkien-banner

J.R.R. Tolkien‘in, Anglo-Sakson destanı Beowulf‘u modern İngilizce’ye çevirdiği hemen hemen her biyografisinde geçer; ancak baktığımızda kitabı kimse görmemiştir.

Yakın zamanda bu gizem de çözülüyor, Beowulf efsanesi J.R.R. Tolkien’in çevirisiyle piyasaya çıkıyor.

tolkien-beowulfŞiirsel bir anlatıma sahip efsane, Anglo-Sakson dilinde yazılmıştır. Dil profesörü olan ve Anglo-Sakson dilleri konusunda uzman olan J.R.R. Tolkien de bu efsaneyi yine şiirsel anlatımı bozmadan modern İngilizce’ye çevirmişti.

Çevirinin üzerinden 90 yıllık bir zaman geçmesinin ardından Harper Collins, bu çeviri ile Beowulf’u yayınlamaya karar verdi. J.R.R. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlemesi yapılan kitap 22 Mayıs tarihinde Beowulf: A Translation and Commentary (Beowulf: Bir Çeviri ve Tefsir) adıyla çıkacak.

J.R.R. Tolkien’in 1930’larda çevirdiği kitapta ayrıca yine kendisinin yazdığı, Kral Hrolf Kraki’nin eski kuzey efsanesinin anlatıldığı ve kayıp bir ırkın hikayesinin yeniden yaratmaya çalışıldığı kısa hikayesi Sellic Spell de yer alacak.

Tolkien, Beowulf’u çevirirken kitaba tarihsel bir yaklaşımla değil sanatsal ve fantastik bir açıdan yaklaşmıştır. Yani Beowulf’u bir tarih kitabı gibi değil, fantastik unsurlara bezeli bir edebi eser olarak ele almıştır. Bu çeviri ile okumanın tadı ayrı olacaktır.

Kitabı hemen Amazon üzerinden ön sipariş verebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.