Edebiyat

Beden İzcisi: Filozof Mağara Adamları ve Siber-Beyzbolcular

The Kitap Yayınları‘nın dilimize Beden İzcisi adıyla kazandırdığı The Body Scout, bilimkurgu türünde cyberpunk temalı bir roman. “İstediğin herhangi bir bedene sahip olabilirsin, paran yettiği sürece…”

Beden İzcisi Columbia Üniversitesi‘nde yaratıcı yazarlık dersleri veren Lincoln Michel‘in kaleminden çıkıyor. Roman sibernetik protezler ile biyolojik imkanlarını zorladığı bir gelecek tasvir ediyor. Ancak bu gelecekte insanlar yine şirketlerin gizliden gizliye yönettiği bir dünyada hapsolmuş hayatlar yaşıyor.

Yani ilk bakışta Cyberpunk 2077‘nin evrenini anımsatan bir roman var karşımızda. Ana karakterimiz böyle bir dünyada erkek kardeşinin cinayetini araştırmaya çalışıyor. Kısaca, işin içinde polisiye de var. Dolayısıyla kitabın tanıtımı hayli merak uyandırıcı. Hem, Jonathan Lethem‘in de dahil olduğu okurlarından da iyi yorumlar almış.

Kitabın tanıtım yazısı şu şekilde:

Büyük ilaç firmalarının beyzbol takımları için genetiği değiştirilmiş en son yetenekleri araştıran Kobo, iklim değişikliği ve tekrar eden pandemilerle harap olan New York’ta zar zor geçinebilmektedir. On yılı aşkın süredir kullandığı sibernetiğin güncellenmesi gerektiği için de tefeci ikiz kardeşlere muhtaçtır. Öte yandan dönemin en iyi siber-beyzbolcusu olan erkek kardeşi JJ Zunz evinde ölü bulunur…

Katili bulmaya kararlı olan Kobo, genetiği değiştirilmiş CEO’ların ve filozof Neandertallerin olduğu, modifiye edilmiş organların ticaretinin yapıldığı arka sokaklara dalar ve kendini tahmin ettiğinden çok daha yozlaşmış bir dünyanın içinde bulur.

Kobo, organlarını en yüksek teklifi verene satan insanların olduğu bu kaotik dünyada bedeniyle ruhunu bir arada tutarak amaçlarına ulaşabilecek midir?

360 sayfalık roman 69 TL‘lik etiket fiyatıyla satışa çıktı.

Beden İzcisi, Esquire dergisinin yayınladığı En İyi 50 Bilimkurgu Romanı listesine girmeyi başarmış. Başarmış diyorum çünkü listede Dune, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Hyperion gibi romanlarla birlikte; Philip K. Dick, William Gibson, Kazuo Ishiguro ve China Miéville gibi yazarlarla yanyana duruyor. Üstelik roman orijinal diliyle daha geçen yıl, Eylül 2021’de yayımlandı.

Şimdilik Beden İzcisi konusunda daha fazla detaya girmeyelim. Zaten yakında inceleme yazımızla (ve hatta belki bir de röportajla!) karşınızda olacağız.

Yeni yazılarımızı beklerken yazarın, kitabın Türkçe çevirisi sayesinde ulaşacağı okurları için yayınladığı videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.