Edebiyat

Andy Weir, Yeni Kitabı Artemis ile İlgili Soruları Yanıtladı

Marslı kitabı ile oldukça etkileyici bir iş çıkaran Andy Weir, geçtiğimiz günlerde yeni kitabı Artemis‘i duyurmuştu. Daha önce hikayenin Ay’da geçecek bir suç hikayesi olacağına da değinen Andy Weir, kitapla ilgili merak edilen bazı şeyleri anlattı.

Daha şimdiden Hollywood’un göz diktiği kitap hakkında sorulan sorulara yazar içtenlikle cevap verdi.

Andy, bizi daha önce Mars’a götürdün. Seni Ay’a gitmeye iten şey ne oldu?

Andy Weir: Çünkü bu hikaye keşifle ilgili değil kolonileşmeyle ilgili ve bence Mars’ı kolonileştirmeden önce Ay’ı kolonileştireceğiz. Mars daha fazla hammadde içeriyor olsa da Ay çok daha yakın, bu da orayı kolonileştirmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca Mars’ın aksine Ay dha kısa süren seyahat nedeniyle ilerleyen dönemde turistik bir yer olabilir.

Ay hakkındaki bilimsel gelişmeler ve bildiklerimiz, kurgu yazarken işini zorlaştırıyor mu?

Andy Weir: Evet ve hayır. Ay’a ilişkin hâlâ birçok bilinmeyen var, özellikle de suyun miktarı ve nerede olduğu hakkında sorular var. Bununla birlikte Ay hakkında çok fazla bilgiye de sahibiz. Bu yüzden işlerin doğru olduğundan emin olmak için uğraşmam gereken çok şey vardı.

Mark Watney’nin sesinden Mars’ı tanıdık. Artemis’te kimlerle tanışmayı sabırsızlıkla bekleyebiliriz?

Andy Weir: Jazz Bashara. O da birinci sınıf, akıllı bir anlatıcı ancak Mark, hayatta kalmaya çalışan oldukça çalışkan bir bilim insanı olsa da, Jazz öne çıkmaya çalışan sinsi bir suçlu. Çok farklı kişilikler ve öncelikler.

Popüler kültürde kendine hızlıca yer edinen bir kitap olan Marslı’dan sonra benzer bir kitap yazma konusunda en zor olan şey neydi?

Andy Weir: Oldukça korkutucu aslında. Benzer bir yapıyla devam etmek zor bir iş olacak. Sanırım iyi bir iş çıkardım ve sonuçta elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım, umarım insanların hoşuna gider.

Artemis kitabını dilerseniz buradan ön sipariş verebilirsiniz. Marslı kitabını da dilimize kazandıran İthaki Yayınları, Artemis’in de haklarını aldı. 2018 başında kitabı yayınlamayı planlıyorlar. Şimdiden merakla bekliyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Cthulhu ile Alfabe Öğrenin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.