Edebiyat

Amerika’nın Cadıları Kitabı Raflarda

amerikanin-cadilari-banner

Gazeteci, yazar ve yönetmen Alex Mar‘ın kaleme aldığı ve 2015 yılında yayımlandığı zaman, sıra dışı konusuyla pek çok romanı geride bırakarak, yılın en çok konuşulan kitabı olan Amerika’nın Cadıları, Mona Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tarihin en eski anaerkil kültürlerinden biri olan cadılık ve büyücülüğün günümüz dünyasında da yeri var. Dünyanın birçok yerinde insanlar paganizm için online eğitimler alıp, gruplara katılıyor ve kitaplar okuyorlar ve modern paganizm, Ortaçağ’da olduğu kadar ilgi görüyor. İnternet sayesinde festivallerde buluşan, büyüyen, güçlenen bir pagan kültürüyle karşı karşıyayız. İnternetin ortaya çıkışıyla, artık cadılar birbirlerini bulabilir ve büyü değiş tokuşu yapabilir hale geldiler. Bugün sadece Amerika’da bir milyon pagan bulunuyor.

cadi

Alex Mar, 2010 yılında bu konu hakkında bir belgesel çekmeye karar verir. ‘American Mystic’ adlı belgeseli çektiği süreçte içine girdiği dünyayı bir kitaba dönüştürmek için masa başına oturduğunda aslında başına neler geleceğini bilmiyordu. Beş yıllık bir süre içinde, bir gazeteci hevesi ve merakı ile başladığı bu yolculuk onu Amerika’nın birçok eyaletinde yaşamak, ayinlere katılmak ve kendi günlük dünyasında da bir seri değişiklik yapmak zorunda bıraktı. Çünkü Alex Mar, inanca dair sorularına cevap bulabilmek için bir cadı olmaya karar vermişti.

amerikanin-cadilari-kapakAlex Mar, Amerika’nın modern paganlarıyla yaşadı, bedenini her gece yumurtayla ovaladı ve kırbaçlandı. Çünkü Keltlerden gelip, Afrika kara büyüsü ile karışan modern paganizmi araştırırken, kendi manevi arayışına da bir cevap bulmak istiyordu. Genç kadın beş yılın sonunda elinde athamesi “Zehirler güce dönüşsün!” diye ayinlerde bağırıp, bir ağaç kabuğundan bile enerji çekebiliyordu. Ancak tüm emeklerine değmişti. Bu süreçte yazdığı Amerika’nın Cadıları, 2015 yılında yayımlandığı zaman, sıradışı konusuyla çoksatar romanları bile geride bırakarak yılın en çok konuşulan kitaplarından biri oldu.

Cadılar ve Cadılık hakkında daha fazla bilgi için sizi buraya alalım.

Tanıtım Bülteninden 

“Oralarda bir şey var. Ama ne ya da kim olduğunu veya nasıl iş gördüğünü söylemem!”

Büyücülükten bahsedildiğinde pek çok kişi cadı mahkemelerini veya Tatlı Cadı filmini anımsıyor. Oysa bugün, faal büyücülerden söz edilirken paganlar kastedilir!

“Cadı dediğin bu değil midir hem? Şehrin kıyısında tek başına yaşayan gizemli kadın. Kimsenin ne düşündüğü umurunda bile değildir. Kendi büyüleyici planları içinde kaybolup gitmiştir. Çoğu sanatçı gibi, bir yanı muamma, bir yanı sürgün…”

Yazar: Alex Mar
Yayınevi: Mona Kitap
Çevirmen: Ayhan Semih Koç
Sayfa sayısı: 416

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kiralık Kılıçlar Serisi Tamamlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.