Edebiyat

2018 Arthur C. Clarke Ödülü’nü Anne Charnok Kazandı

32. Arthur C. Clarke Ödülü kazananı, Londra’daki Foyles mağazasında gerçekleştirilen özel bir törenle açıklandı. Anne Charnock, doğal üremenin geçmişte kaldığı yakın gelecekte, üreme teknolojisinin istenmeyen sonuçlarını araştıran romanı “Dreams Before the Start of Time” ile bilimkurgu edebiyatı dalında İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden birine layık görüldü.

2018 Ödüllerinin Jüri Başkanı Andrew M. Butler, “İnsanlığın üremeye yönelik tutumu, Frankenstein’a kadar bilimkurgunun çekirdeğini oluşturuyordu” derken, Ödül Yönetmeni Tom Hunter ise romanı, oldukça zengin içerikli olmasına rağmen gösterişsiz bir nesiller arası eser olarak değerlendirdi.

Arthur C. Clarke Ödülü kazanan eserin konusu şöyle: Yakın geleceğin Londra’sında, tek başına çocuk sahibi olma kararı veren Millie Dack elini karnına koyar ve bebeğinin tekme atışını hisseder. Şehrin başka bir yerinde, en yakın arkadaşı Toni Munroe duşa adım atar ve elini sağlık konsoluna yerleştirir. Sonuç yıkıcıdır. Bu çarpıcı aile destanında, Millie ve Toni, çocuklarının ve torunlarının bebek yapma konusunda yeni yöntemler benimsemesini deneyimliyor.

Doğal üreme geçmişin bir parçası haline geldiğinde, bir erkek kadınsız bir kadın da erkeksiz çocuk sahibi olabilmektedir ama ebeveyn olmanın, çocuk olmanın, aile olmanın anlamı nedir? Bu hikaye, beş kuşak ve üç kıtada geçen birbirine bağlı bir dizi olay sayesinde, doğurganlık bilimindeki gelişmelerle birlikte ortaya çıkan endişeleri aktarıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Anatolya Efsaneleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.