Haberler

Dungeons and Dragons’ın Metrik Sisteme Geçmesi İçin İmza Toplanıyor

Dungeons & Dragons kitaplarının kuralları inç ve fit gibi İngiliz ölçü birimleri üzerinden yazması artık hayranlarının canına tak etti. Wizards of the Coast‘u metrik sistem kullanmaya davet eden bir imza kampanyası başlattılar.

D&D’nin metrik sisteme geçmesi kural kitapları ile haşır neşir olmuş herkesin gizli bir dileğidir. Özellikle dövüş kuralları uzaklık ölçü birimlerini sıkça kullanıyor. Bu da İngiliz ölçü birimlerine alışkın olmayan kişilerin dövüşlerini zahmetli hale getiriyordu. Altı üstü bir bölme çarpma işlemi diyebilirsiniz. Ancak 5. edisyon D&D kurallarını basitleştirmek hedefiyle yola çıkmıştı. Daha modern ve yeni oyuncuyu daha kolay oyuna başlatan bir sistem olacaktı. Nitekim yeni edisyon genç kitlelerin de ilgisini çeken birçok ek kural kitabı ve kural değişikliğini beraberinde getirdi. Fakat İngiliz ölçü birimleri dokunulmazlığını korudu.

Ölçü birimi yıllar boyunca birçok eleştiriye maruz kaldı ama Wizards of the Coast bu kararından dönmedi. Şirket aslında farklı dillerde çıkan kitaplarında birimlerin metrik sisteme çevrilmesine onay veriyor. Fakat hayranlar İngilizce kitapların da metrik sisteme geçmesini talep ediyorlar. Bu sebeple Change.org‘da bir imza kampanyası başlattılar. Kampanya şimdiye kadar 6.000 imza topladı.

İlginizi Çekebilir  Baldur's Gate 3 Oynanış Videosu Sonunda Yayınlandı

Metrik sistem dövüş, büyü kullanımı, hareket kuralları ve hatta betimlemeleri bile kolaylaştıracak. Herkesin kafasında fit-metre pound-gram dönüşümlerini hesaplaması gerekmeyecek. Zaten D&D oynarken AC, save, attack of opportunity gibi birçok şeyi takip etmek gerekiyor. Bir de bu dönüşümleri yapmak oyunun akışını çok yavaşlatıyordu. Bu yüzden çoğu Dungeon Master kendi kurallarını koyarak, son kararı vererek akışı hızlandırmayı tercih ediyordu. Fakat daha erişilebilir ve kolay öğrenilebilir bir sistem vadeden 5. edisyon D&D’nin metrik sisteme geçmesi talebi gayet haklı bir talep bence. Zira dünya nüfusunun %94.7’si metrik sistem kullanıyor. Yalnızca ABD, Burma ve Liberya İngiliz ölçü birimlerini kullanmaya devam ediyor.

İmza kampanyasına buradan katılabilirsiniz.

Kaynak: Kotaku

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.