Anasayfa » Haberler » Dizi Haberleri » Netflix, Star Trek Hayranlarının Favori Bölümlerini Açıklıyor

Netflix, Star Trek Hayranlarının Favori Bölümlerini Açıklıyor

Star Trek: Discovery, 25 Eylül’de Netflix’te prömiyer yapacak. Bu haberle Star Trek ya da bizdeki bilinen adıyla Uzay Yolu hayranlarını sevindiren Netflix ünlü dizinin hem dünyada hem Türkiye’de en beğenilen, yani en çok yeniden izlenen bölümlerini araştırdı.

Netflix’te Star Trek dizilerinin toplam 695 bölümü yayınlanıyor ve dünya genelinde yaklaşık 12 bin kişi 695 bölümün tamamını seyretti! Bu, seri fanatiklerinin tam 536 saat, yani 22 gün boyunca Uzay Yolu izlediği anlamına geliyor. En çok yeniden izlenen bölüm ise Star Trek: Voyager – Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24) oldu.

Ülkemizdeki Star Trek Hayranlarının Seçimi

Türkiye’deki Star Trek severlerin en çok beğendikleri bölüm de Star Trek: Voyager – Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24). Türklerin en çok tekrar izledikleri ikinci bölüm Star Trek: The Next Generation, Son Karakol (Sezon 1, Bölüm 4) olurken, üçüncü sırada Star Trek: The Next Generation: Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta (Sezon 1, Bölüm 5) yer aldı. Türkiye’de en çok yeniden seyredilen Star Trek bölümlerinin listesi aşağıdaki şekilde:

İlginizi Çekebilir  Locus Ödülleri 2016 Finalistleri Belli Oldu
DİZİSEZONBÖLÜMBÖLÜM ADI
Star Trek: Voyager724Son Oyun, 1. & 2. Kısım
Star Trek: The Next Generation14Son Karakol
Star Trek: The Next Generation15Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta
Star Trek14Hiçbir İnsanın Ayak Basmadığı Yerler
Star Trek: The Next Generation13Ahlak Kuralları
Star Trek: Voyager13En Baştan
Star Trek: The Next Generation41Bir Taşla İki Kuş: 2. Kısım
Star Trek: The Next Generation326Bir Taşla İki Kuş: 1. Kısım
Star Trek: The Next Generation16Aramızda Ama Yalnız
Star Trek15Gizemli Hastalık

Genel olarak her dizinin ilk bölümünün, en çok seyredilen olması şaşırtıcı değil. Netflix’in araştırmasına göre Uzay Yolu dizilerinde herhangi bir sezonun ilk bölümünden sonra en çok yeniden seyredilen bölümlerin ise yeni ırkların, karakterlerin veya kaptanların tanıtıldığı bölümler olduğu görülüyor. Ayrıca zamanda yolculukların yapıldığı, uzaylıların adam kaçırdığı ve “karma” bölümler de seyircilerin en çok tekrar izledikleri arasında yer alıyor.

Peki Netflix’te hangi Star Trek dizisi en sevilen?

Verilere göre The Next Generation ve orijinal dizi daha büyük bir izleyici kitlesine sahipken, Voyager ve Deep Space Nine hayranlarının sevdikleri bölümleri daha fazla tekrar izlediği görülüyor.

İlginizi Çekebilir  Jackie Earle Haley İki Sürpriz Rol İçin Düşünülüyor

Netflix 190 ülkedeki 104 milyon üye arasından Star Trek: The Next Generation, Star Trek: Enterprise, Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: The Original Series ve Star Trek: Voyager dizilerini seyredenlerin izleme alışkanlıklarını analiz etti. Her sezonun ilk iki bölümleri doğası gereği en çok seyredilenler olduğu için bu bölümler araştırmaya dahil edilmedi. Daha önce baştan sona izlediği bir bölümü tekrar açarak en az altı dakika boyunca seyreden üyeler “yeniden izledi” olarak kabul edildi.