Dizi Haberleri

Marvel Sinematik Evreni’nde Tony Stark’ın Neden Ölümden Dönemeyeceği Açıklandı

Endgame’i izlerken, “Ya bu Doctor Strange zaman taşı ile neden Iron Man’i geri getirmiyor deli mi bu adam?” sorusunu çoğulumuz düşünmüştür. What If…? 4. bölümde bunun neden mümkün olamayacağını öğrenmiş olduk.

(What If…? 4. Bölüm spoiler’ı içerir.)

Spoiler uyarımızı tekrarlayıp haberin içeriğine geçelim.

Marvel‘ın bize alternatif evrenleri karşımıza getirdiği dizide, 4.bölümde Dr. Strange’in hayatında ki ufak bir değişikliğin evrenin sonunu nasıl getirdiğine şahit olduk. Bizim bildiğimiz hikayede, Stephen Strange yaşadığı trafik kazasında ellerinin cerrahi hassasiyetini kaybediyor ve dünyanın dört bir yanında buna bir çare ararken mistik sanatlarla tanışıyordu. Marvel’s What If…?‘te ise kırılma noktası, o gün arabasına Kristine’in binmesi ve kazada onu kaybetmesi ile Dr. Strange’e dönüşmesini konu alıyor. Mistik sanatlarda bir üstad olduktan sonra sayısız kez zamanda geriye gidip sevdiği kadını geri getirmeye çalışşa da Strange, bir türlü başarılı olamıyor, bambaşka sebeplerden ötürü Kristine ölüyordu.

Sonrasında öğreniyoruz ki o alternatif gerçeklikte Strange’in mistik sanatlat ustası olması için gereken kırılma noktası, sevdiği kadının ölümüydü.

Sevdiği kadını geri getirmek pahasına şeytani büyülerle içli dışlı olan Dr. Strange, en nihayetinde sevdiği kadını geri getirebilecek, muazzam güçte karanlık bir büyücü formunu alıyordu. Bu arada hatırlatmakta fayda var Dr. Strange’in başvurduğu büyüler, Wanda’nın kaos büyüsünün ta kendisi. Yani bu demek oluyor ki ileride İnanılmaz güçlü ve karanlıktan beslenen bir Wanda’yı karşımızda ana kötü olarak bile görebiliriz kim bilir?

Ancak, kırılma noktasını değiştirmesi “Loki” dizisinden öğrendiğimiz bir “Nexus Olayı” yaratıyor ve evrenin tamamının yok olmasına sebebiyet veriyordu.

O halde Iron Man ?

Tüm bunlar neticesinde anlayacağımız üzere, Dr. Strange zamanda geriye gidip Stark’ı geri getirmeye çalışsa da en nihayetinde Tony’i kaybedecektik. Çünkü Tony Stark’ın ölümü, sonsuzluk taşlarının yok olması için gereken kırılma noktasıydı. Eğer Strange Tony için de bütün karanlık sanatlara başvurup Tony’i hayata döndürseydi, bu bütün evrenin yok olmasına neden olacak başka bir “Nexus Olayı” yaratacaktı. Neticede, bildiğimiz sinematik evrende ki Tony’î sonsuzluğa uğurladık. Başka bir gerçeklikten gelecek Iron Man ise kendi gerçekliğinde ortadan kaybolmuş başka bir Stark olacağından bu işlere hiç girmeyip hali hazırda birbirine geçmiş bir çoklu evren çılgınlığının rayına nasıl oturtulacağını oturup izleyelim.

Marvel Sinematik Evreni’nde her şey birbirine bağlı. Her yapım bir diğerinin açıklamasını yapıyor ve mantığa bürüyor. Bu muhteşem kurguyu müthiş bir zevkle izleyip, işlerin nereye varacağını görmek için gerçekten sabırsızlanıyoruz.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmine az kaldı. Aradığımız cevapları göreceğiz belli ki.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ms. Marvel Kostümü İlk Kez Gözüktü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.