AYBABTUDizi Haberleri

Kaptan Nemo’nun Geçmişini Anlatan Nautilus Dizisi Geliyor

Jules Verne‘ün Denizler Altında 20.000 Fersah romanında geçen gizemli denizaltı Nautilus ve kaptanı Nemo‘nun geçmişini anlatan 10 bölümlük dizi geliyor. Disney+‘ın Nautilus adıyla yayınlayacağı dizinin çekimleri 2022′de başlayacak.

Jules Verne’ün ünlü romanı Twenty Thousand Leagues Under the Sea‘yi okuyan ya da 1954 yapımı filmini izleyen herkes kaptanın gizemli geçmişini anlatacak bu diziye merak duyacaktır. Çünkü Kaptan Nemo, geçmişine dair neredeyse hiçbir şey öğrenemediğimiz, karaya ayak basmayı reddeden eksantrik ve nefret dolu bir dahiydi. Gerek gemisinin üstün özellikleri, gerek mürettabatının gariplikleri, gerek de denizler altındaki büyülü diyarlara olan hakimiyeti ile ana karakter Pierre Aronnax’ı büyülemişti.

Disney – 20.000 Leagues Under The Sea

Kaptan Nemo’nun Değişen Geçmişi

Denizler Altında 20.000 Fersah‘ta Kaptan Nemo‘nun geçmişine dair çok az şey biliyorduk. Nemo Latincede “hiç kimse” anlamına geliyor. Geçmişini geride bırakmış biri. Kendisinin Nautilus’un mucidi olduğunu öğrenmiştik. Sevdiklerini kaybetmiş bir adamdı ve görüşüne göre karada yaşayan herkesten nefret ediyordu. Ancak Prof. Aronnax kimi zaman karada yaşayan gruplarla işbirliği yaptığını düşünüyordu. Gemisinde çalışan mürettabat ise ana karakterlerimizin tanıyamadığı ilginç bir dil konuşuyordu.

Romanın eski taslaklarında Nemo, Ocak Ayaklanması‘nda rol almış Polonyalı bir soylu olarak geçiyor. Bu ayaklanmanın Rus’lar tarafından şiddetle bastırılması esnasında ailesini kaybetmiş bir adam. Haliyle içi intikam hırsı ve öfkeyle dolu. Verne’ün editörü Pierre-Jules Hetzel  bu taslağı onaylamamış. Zira Rusya o dönemde Fransa’nın güçlü bir dostu ve bu hikayeyi pek hoş karşılamaz. Dahası, kitabın sadece bu sebeple yasaklanabileceğini öngörüyor. Bu yüzden Verne’den romanda Nemo’nun geçmişini ve politik görüşlerini saklamasını rica ediyor.

Jules Verne Poster: Nautilus

Jules Verne, The Mysterious Island romanında Kaptan Nemo karakterini tekrar kullanıyor. Burada karakterde değişiklikler yaparak geçmişine ışık tutmaya başladığını görüyoruz. Maisur Kralı Tipu Sultan‘ın soyundan gelen Hintli bir prens oluveriyor Nemo. East India Company‘nin sömürülerine karşı çıkan ayaklanmalarda yer alıyor bu kez. Ailesi ve tüm zenginliği de bu ayaklanmalar bastırılırken kendisinden koparılıp alınıyor. Yani ırklar ve coğrafya değişiyor fakat hikaye aynı kalıyor.

Nautilus Dizisi Nelere Işık Tutacak

Nautilus dizisi Nemo’nun Hintli bir prens olan geçmişini anlatacak. Ailesinden ve geçmişinden nasıl koptuğuna tanık olacağız. Göreni hayrete düşüren Nautilus gemisinin inşa edilmesini izleyeceğiz. Hatta muhtemelen gemide bir görünüp bir kaybolan ve gizemli bir dil konuşan mürettebatın hikayesini de öğreneceğiz. Son olarak da tabii ki Kaptan Nemo’nun denizler altındaki büyülü diyarlara yolculuklarına eşlik edeceğiz.

Ben bu 10 bölüm sürecek bu programdan hoşlandım. Ya siz?

Ekip tüm bunları yaparken karakterin karmaşık iç dünyasını da işlemek istiyor. Fakat dizinin dram değil, eğlenceli macera türünde olacak. Bu yüzden kolonileşme, emperyalizm ve savaş temalarının ne kadar ciddi işleneceğini bilmiyoruz.

Dizinin senaryosunu James Dormer hazırlayacak. Yapımcılığını ise Xavier Marchand ile Anand Tucker ortak üstleniyor. Baş yapımcı ise Johanna Devereaux olacak. Şimdilik pek tanıdık bir kadro yok. Bakalım oyuncu kadrosunda kimler yer alacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.