Dizi Haberleri

Deadwood Dizisindeki Bir Karakterin Ölümü Senaryoda Yokmuş

Deadwood dizisi hakkında sürprizbozan içerir! Timothy Olyphant bir karakterin ölümüne sette çıkan bir kavgadan sonra karar verdiklerini anlattı. Oyuncuyu kovmak için sezonun senaryosunu değiştirmişler.

HBO’nun muhteşem dizilerinden Deadwood, televizyon tarihinde önemli bir iz bıraktı. Mesela Timothy Olyphant‘ı The Mandalorian’da karşımıza çıkardıklarında gülümsememize sebep olan aslen Deadwood dizisiydi. Ian McShane‘in parladığı, Solucandil Brad Dourif‘in kendine hayran bıraktığı bir yapım bu. Kesinlikle tavsiye ederiz.

David Milch‘in kaleminden çıkan bu hikaye 1800’lerde geçiyor. Kanunun uğramadığı bir kovboy kasabasında hepsi birbirinden ilginç karakterlerin ilişkilerine odaklanıyor. Zaten karakterlerinin bir kısmını da ünlü tarihi kişilikler oluşturuyor. 3 sezon devam eden dizi ne yazık ki iptal edildi. Ancak hikayeyi bir film ile ellerinden geldiğince toparlamaya ve bitirmeye çalıştılar.

Bu yazının devamı dizinin ikinci sezonunda yaşanan bir olaya dair büyük bir spoiler içeriyor olacak. O yüzden diziyi izlemediyseniz lütfen yazının devamını okumayın. Çok güzel dizidir, mahvetmeyelim sürprizlerini.

DEADWOOD DİZİSİ HAKKINDA SPOILER İÇERİR!

Timothy Olyphant, katıldığı The Rich Eisen Show’da sunucuyla sohbet ederken diziyle ilgili bir gerçeği açığa çıkardı. Sunucu, diziyi yaratan David Milch’in yaratım sürecindeki alışılmadık yöntemlerinden haberdar olduğunu söyledi. Ardından da Olyphant’a kendileriyle paylaşabileceği bir kamera arkası anısı olup olmadığını sordu. Olyphant bir süre tereddüt ettikten sonra olayın üzerinden çok zaman geçmesine güvenerek anlatmaya başladı.

Hatırlarsanız ikinci sezonda Seth Bullock, ölen kardeşinin sahiplendiği ailesini Deadwood’da yanına çağırıyordu. Martha Garret ve oğlu William (onun da annesinin adı Martha!!) kasabaya yerleşiyordu. Başta kasabaya uyum sağlamak konusunda çok zorlanıyorlardı. Seth, eşinden ziyade yeğeni (ve artık oğlu) olan William ile bir yakınlık kurmayı başarıyordu. Ancak bir gün William kasabanın diğer sakinleri ile vakit geçirirken feci bir kazaya kurban gidiyor, vefat ediyordu.

Dizi zaten beklenmedik anlarda Azrail’le karşılaştırmaya alıştırmıştı bizi. Dolayısıyla William ölümünü hiç garipsememiştik. Üstelik onun ölümü hikayenin seyrini hayli değiştirmişti de. Seth ile Martha bu olayın ardından duydukları yas ile birbirlerine bağlanmıştı. Gerçek bir çift olmayı başarmışlardı. Kazadan kendini suçlu tutan kasaba halkı da bu olayın etkisini asla üzerlerinden atamamıştı.

Meğer senaryoyu böylesine değiştiren bu ölüm David Milch’in öfkeyle aldığı ani bir kararmış.

O Ölümün Perde Arkasında Ne Yaşanmış?

Olyphant, William’ı oynayan aktör Josh Eriksson sebebiyle sette huzursuzluk çıktığını anlattı. Eriksson’ın ebeveynlerinden en az biri David Milch’i çileden çıkarmış. Setin tüm düzenini bozmuş. Milch’in yaşadığı sıkıntıyı Olyphant kamera arkasında yaşanan bir drama olarak anlatıyor. Detaylarını da anladığımız kadarıyla pek bilmiyor.

Çekim yapacakları bir gün Milch, odasında beklemekte olan Olyphant’ın yanına gelmiş. Hiç uzatmadan direkt “Çocuğu öldüreceğiz!” demiş. Ardından da çocuğun ölümünün Olyphant’ın karakteri Seth’e nasıl da iyi geleceğini anlatmaya başlamış. Hatta karakterin geçireceği muhteşem duygusal değişimi oracıkta tasarlamış. Sonra da ebeveynlerinin çıkardığı sorunlardan ötürü Josh Eriksson ile yollarını ayırmışlar.

Bu olayın dizinin kalanını nasıl değiştirdiğini düşünürsek ebeveynlerinin hiç de fena bir iş çıkarmadıklarını söyleyebiliriz sanırım. Senaryonun ayaküstü ne kadar değiştiğini öğrenmek de etkileyici. Gerçekten David Milch’in alışılmadık yöntemler ile çalıştığını gösterir nitelikte.

Benim hâlâ andıkça içimi sızlatan ölüm Reverend Henry Weston Smith’inki idi. Al Swearengen’ı yıkan, asla unutamadığı vefatı da filmde öğrenme imkanı bulmuştuk. Peki sizi duygusal anlamda en çok sarsan Deadwood sahnesi hangisi oldu?

Kaynak: Collider

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.